O nás: Na bezpečnosti nám záležíO nás: Na bezpečnosti nám záleží Podporujeme naše válečné veterányPodporujeme naše válečné veterány Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!

Letní armádní kauzy, aneb příliš mnoho náhod.

 21. 08. 2019      0 komentářů

Speciální síly, potažmo celá armáda, čelí už pár týdnů obrovskému tlaku. Jednak kvůli podezření z podílu na smrti afghánského atentátníka. V jediný den (20.8.) pak vstupuje ve veřejnou známost, že se o dva měsíce opožďuje mega tendr na nová BVP a zhroutil se nákup vozů Perun právě pro speciály. Do toho ve sledovaném interview ministryně spravedlnosti oznamuje, že trestní stíhání v ČR jsou účelová a za příklad uvádí kauzu, kterou dozoroval tentýž zástupce, který nyní ostřeluje armádní velení. Ehm?

Obviněni za to, že vědí, že nic nevědí

Když loni na podzim terorista Vahidulláh Chán, infiltrovaný do Afghánské národní armády, smrtelně postřelil českého vojáka, záhy sám zemřel po výsleších vedených Čechy, Američany a Afghánci. Vyšetřování na žádné ze zapojených stran dosud nevedlo k obvinění z mučení nebo sic jen neposkytnutí první pomoci.

Přesto česká Vojenská policie spolu s URNA v červenci podnikla razie a zatýkání – prý jen k podání vysvětlení. V dalších dnech si vyslechli obvinění čtyři důstojníci, včetně velitele speciálních sil generála Pavla Koláře či právníka téže složky. Obvinění jsou z toho, že neoznámili trestný čin. Na misi přitom vůbec osobně nebyli.

Jelikož se dosud neví, jak a případně čí rukou terorista zemřel, nedává v běžné logice smysl někoho vinit, že neoznámil toto velké neznámé, u čeho ani osobně nemohl být a co je nezávisle vyšetřováno někým jiným. To je jako jít zatknout Kelišovou, že viděla ve zprávách vraždu Jonákové a tipla si, že to byl Jonák, ale nevolala na 158.

Státní zástupci, kteří dozorují vykonstruované kauzy

V Česku jsme si už tak nějak zvykli, že když se zatýká brzy ráno, s komandem zakuklenců, kdy kvůli podání vysvětlení jsou vážení občané odváděni v poutech, je to vymyšlená kauza. Ta výše popsaná by se mohla jmenovat po stand-up maňáskovi „Achmed the dead terrorist“, ale legrace to není. Za nitky totiž tahají Michal Muravský z pražského městského státního zastupitelství a jeho nadřízený z vrchního zastupitelství Pavel Prygl.

Zdají se vám ta jména povědomá? Muravský si v poslední době dvakrát utrhnul ostudu, a sice s kauzami Vidkun a Vaic. V prvém případě obžaloval policistu Vokála, že vyzradil policejní razii. Vokál byl osvobozen, což soudkyně vysvětlila tím, že: „V žádném případě se neprokázalo, že by obžalovaný sděloval detaily plánované akce policie tak, jak uvádí obžaloba.“ (Zdroj). Policista Vaic byl pak tím, kdo zachránil životy řidičů a chodců v centru Prahy, když se ve svém voze postavil do cesty zfetovanému motorkáři, recidivistovi. Za což ho pan státní zástupce Muravský chtěl poslat sedět!

Státní zástupce Prygl pro změnu zničil život generálu Halenkovi, když jej obvinil z korupce při odprodeji starých dílů vojenské techniky tehdejší Excalibur Army (dnes Czechoslovak Group). „Orgány činné v trestním řízení v této věci naprosto selhaly. My jsme nedošli k závěru, že by byla způsobena jakákoliv škoda. Stejně tak nebyl zjištěn žádný úmysl škodu způsobit,“ konstatoval nakonec soud. (Zdroj). Mimo jiné vyšlo najevo, že žalobce úmyslně zamlčel dva zásadní znalecké posudky, které by bývaly očistily generála a další obžalované už na samém počátku!

Stojí armádní velení v cestě penězovodům z tendrů?

Výše přiblížené spojení znaků pseudo-kauzy a dozorujících státních zástupců nabídl už 7. srpna Ekonomický deník (zdroj). Zmínil i to, že šéf Vojenské policie si vzal během zásahu dovolenou – asi mu byl vnucen, ale nechtěl s ním mít nic společného (jenže Metnar jej z dovolené odvolal). Deník zašel ještě dál a s odvoláním na zdroje z generálního štábu uvedl, že „v ohrožení“ je i generál Aleš Opata – jednak proto, že by měl vědět, „co neví“ jeho podřízení (generál Kolář), jednak proto, že nevychází s ministrem Lubomírem Metnarem.

Vskutku, mezi ministerstvem a generálním štábem už historicky existuje pnutí, menší či větší, ale dokud je dáno jen tím, že jde o různé světy – civilní a vojenský – je přirozené. Jenže právě teď, historicky poprvé, dochází ke vzácné konstelaci řady mega tendrů. Bojová vozidla pěchoty, radary, vrtulníky, speciální vozidla… To jsou velké výdaje státního rozpočtu, potenciálně velké příjmy ze „všimného“.

Pouštíme se na půdu politologických a ekonomických úvah…

Velké nákupy vojenské techniky se asi nikdy neobešly bez korupce – ať u soudu aspoň nějak prokázané (Pandury) či odložené do ztracena (letouny CASA). Vždy šlo o penězovody do politických stran, které ministerstvo obrany řídily, možná se dělila celá vláda včetně koaličních partnerů.

Vládu nyní řídí Babiš (ANO) a ministrem obrany je Metnar (nestraník za ANO). Vláda je nyní v rozkolu s maskovacím tyjátrem o ministra kultury – duo Babiš & Zeman trhá koaličního partnera ČSSD na cáry jako voodoo panenku. Když/až si to nenechá ČSSD líbit (nic z ní nezbude), dostaví Babiš vládu z přeběhlíků, kteří Zemanovi přijdou dostatečně odborně zdatní, a pojede se dál, už hladce.

Současně je ale třeba vnímat, že Babiš má problémy s financováním Agrofertu, jehož ekonomické výsledky po odečtení dotací nestojí za zlámanou grešli. Čeká na proplacení již realizovaných investic z dříve přiklepnutých dotací, které ovšem kvůli střetu zájmů zblokovala EU. Pokud by je stát vyplatil, aniž by je Česku proplatila EU, bude již dříve avizovaný schodek rozpočtu ještě větší, takže kromě ohlášeného zvyšování či zavádění nových daní nás čekají také škrty. Historie velí, že nejlepší je škrtat ve výdajích na obranu.

Babiš není takový kaskadér, aby stál o provize zbrojařů. Zatímco politické strany je umí účetně zpracovat, on pro své ANO nějaké dary od mrtvých duší a z panamských firem nepotřebuje. Co potřebuje, je proplatit Agrofertu eurodotace čistě z peněz českých daňových poplatníků, manko ve státním rozpočtu pak umenšit „odložením“ armádních akvizic. (Rozumějte – nemůžete vzít úplatky z armádních zakázek do státního rozpočtu a pak je vyplatit na dotacích.)

To se přirozeně nebude líbit náčelníku generálního štábu, který si modernizaci výstroje a výzbroje vetkl do svého programu. A tak přichází na řadu zastrašování, možná i výměna na tomto postu. Zatím nabral tendr na BVP skluz dva měsíce, vozy Perun se nebudou kupovat vůbec, vrtulníky se ztrácí v mlze... Je to zvláštní, na začátku by někoho třeba napadlo, že si zbrojovka SVOS Přelouč, která chce speciálním silám dodat právě Peruny, sama objednala stíhání jejich velitele a právníka. Ale podle vyjádření pro tisk (zdroj) se zdá, že věc blokuje Metnarovo ministerstvo.

Premiér a jeho ministr obrany nebudou přeci nahlas říkat, že se modernizace armády odkládá. Příhodnější je svést vše na dodavatele… že se opozdili s dodáním dokumentů (BVP), že nesplnili požadované parametry (Peruny) atd. atp. Pomůže to komunikovat Babišovo iDnes (viz odkazy výše) a hotovo.

A jak to myslela Marie Benešová?

Kdekoho namíchlo, když v interview redaktorovi Seznam.cz řekla ministryně spravedlnosti Benešová (proti jejímuž účelovému jmenování se před dvěma měsíci sešlo na Letné 300000 lidí): „Zítra můžete být třeba trestně stíhaný vy, pane redaktore. To tady v této republice vznikne dříve než na nový kabát.“ (Zdroj). Ačkoli je to smutné a šéf resortu spravedlnosti by takové věci říkat neměl, tak všichni víme, že to tak je. Jakkoli Benešová to řekla jen proto, aby hájila Babiše.

Pak jí ovšem ulétl odkaz na kauzu Vidkun. Paradoxně Benešová stojí implicitně na straně žalobce, který v textu obžaloby podle ní sám upozornil na možnou snahu vyvolat účelové stíhání. Nebo ne? Její řeč je tak obecná, že není jasné, zda si jen nespletla slova obžaloba a rozsudek, bohužel redaktor si toho nevšiml a nedoptal se.

Co ale zafungovalo – aspoň na mě – že rozhovor s Benešovou vyšel v den, kdy byly publikovány dva jiné problémy resortu obrany (BVP a Perun), zatímco Benešová přes kauzu Vidkun a účelová stíhání evokovala nedávnou kauzu generála Koláře.  Minimálně je fajn se nad tím zamyslet v širším kontextu, že?

účelové stíhání obvinění generál kolář perun svos bvp armáda akvizice babiš benešová metnar
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací