O nás: Na bezpečnosti nám záležíO nás: Na bezpečnosti nám záleží Podporujeme naše válečné veterányPodporujeme naše válečné veterány Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!

Militarizace policie: v USA i ČR jedná policie s občany jako s nepřáteli

 25. 08. 2014      7 komentářů

Americký prezident Obama v souvislosti s rasovými nepokoji ve Fergusonu kritizoval tamní policii za přílišnou militarizaci. Nereagoval tím zdaleka na onen konkrétní případ zabití černošského mladíka a následné protesty. Problém je daleko rozsáhlejší a může být varovným prstem i pro českou policii.

Program 1033: armáda předává nepotřebný materiál strážcům zákona a pořádku1

“Je bez pochyb, že se policie ve Spojených státech militarizuje. Obyvatelé mnoha lokalit policii vnímají jako okupační armádu a jejich čtvrti vskutku připomínají spíše Bagdád nebo Kábul místo poklidného amerického města,“ vystihl stávající americký problém Tom Nolan, bývalý policejní důstojník v Bostonu.

Foto: Raději neukazujte tento snímek přes strážníky Lázně Bohdaneč (zdroj: SNESKOFORSENATE.ORG)Foto: Raději neukazujte tento snímek přes strážníky Lázně Bohdaneč (zdroj: SNESKOFORSENATE.ORG)

A vskutku, policisté opravdu vypadají jako bojovníci ve válečné zóně, a to i díky projektu s nenápadným názvem „1033 program“, který spustil Pentagon v roce 1997. Jeho smyslem je umožnit policejním oddělením odkupovat za extra nízké ceny vojenskou výstroj a výzbroj přímo od amerického ministerstva obrany.

Foto: V USA si občané konečně začínají všímat proměny policie v další armádu (zdroj: FOURWINDS.NET)Foto: V USA si občané konečně začínají všímat proměny policie v další armádu (zdroj: FOURWINDS.NET)

Původně patrně neškodný systém přeprodeje státního majetku dalším bezpečnostním složkám se ovšem vymkl kontrole po útocích na WTO 11. září 2001. Proteklo jím vybavení v hodnotě přes čtyři miliardy dolarů. Policejní oddělení napříč Spojenými státy nyní disponují 500 vojenskými letadly, téměř 93 763 útočnými puškami a 432 MRAPy (které mimochodem armáda pořídila za 700 000 dolarů a policii odprodala s cenovkou 2 800 $).

Foto: Nebýt nápisu POLICE nepoznáte, že nejste ve válečné zóně (zdroj: THEGOVERNMENTRAG.COM)
Foto: Nebýt nápisu POLICE nepoznáte, že nejste ve válečné zóně (zdroj: THEGOVERNMENTRAG.COM) 

Je pak logické, že policie také přejímá drily a taktiku vojenských jednotek. A začínají v ní dominovat zásahové SWAT týmy, které už zdaleka neplní původní poslání – zásahy proti únoscům, držitelům rukojmích, vyšinutým střelcům…, nýbrž vtrhávají do heren, imigrantských ubytoven a podobně. Ze stovek specializovaných zásahů ročně se stalo padesát tisíc akcí. SWAT tým byl například nasazen k zatčení jistého organizátora kohoutích zápasů, pročež mu do obýváku vjel tankem. Průjezdem jeho dvorkem zabil stovku kuřat, což se možná ani nevyrovná počtu kohoutů obětovaných při zápasech.

Militarizace po česku

Ačkoli u nás žádný program 1033 neběží a nepotřebný armádní materiál končil v posledních letech spíše v Afghánské národní armádě či firmě Excalibur Army namísto u policie, jsme svědky určité militarizace strážců zákona i v České republice.

V paměti snad leckdo ještě má dřívější nákupy Městské policie Praha, konkrétně obrněné transportéry – na každý břeh Vltavy jeden se zdůvodněním, že kdyby se opakovaly povodně, dají se k nim ukotvit utržená plavidla (sic!). Dále vozy Hummer – do těžko prostupného terénu (patrně v pražských parcích?). A vznášedlo – opět s odvoláním na jeho využitelnost při povodních.

Pokud bychom měli zůstat u městské policie, pak v tuzemsku se svého času stala pojmem také ta v Lázních Bohdaneč. Americké vozy, speciální výcvik, vojenské uniformy, výstroj a dokonce útočné pušky. Motivací není rizikovost prostředí (v městečku se ročně vystřídá 7 000 pacientů, nikoli členů AL-Káidy) a ačkoli tento strážnický sbor působí spíše jako turistická atrakce, jeho militantnost nelze schvalovat.


Video s ukázkami výcviku a zásahu MP Lázně Bohdaneč (zdroj: YOUTUBE) 

Militarizaci můžeme sledovat také u naší státní policie. Opět je to dobře patrné na odívání, výstroji a výzbroji, ale především na taktice. Problém je v tom, že tu si pak policisté chtějí vyzkoušet i mimo cvičiště, čehož mediálně hojně diskutovanou ukázkou bylo zadržení Jany Nagyové (nyní Nečasové). Ale podobných akčních scén se najde v podání PČR plno.


Video ze zásahu Policie ČR proti zloději aut (zdroj: YOUTUBE)  

Po zhlédnutí předchozích dvou videí se teď čtenář možná usmívá, protože ani jedno nevypadá skutečně akčně, za to spíše trapně. Jako že si jen někteří chlapci a děvčata hrají podle amerických krimi seriálů. Bohužel v těchto případech nemusí platit, že kdo si hraje, nezlobí  - naopak dochází k překračování pravomocí a šikaně občanů.

Ano, známe sice druhý extrém, který v jednom ze svých stand-upů brilantně vystihl nedávno zesnulý Robin Williams: „Víte, jak volá britský policista na pachatele? Stůj nebo to zavolám ještě jednou!“ Přirozeně se jedná o narážku na fakt, že britští „bobíci“ nenosí pistoli. Nebo jsou na tom země jako ČR (a vlastně i USA) tak zle, že k naplňování hesla pomáhat a chránit potřebují policisté výkonnou válečnou techniku?

Zdroje
1 http://www.counterpunch.org/2014/08/20/how-the-pentagon-militarized-the-us-police-force/

medajlonek_paskova

Foto: Raději neukazujte tento snímek přes strážníky Lázně Bohdaneč (zdroj: SNESKOFORSENATE.ORG)
Foto: V USA si občané konečně začínají všímat proměny policie v další armádu (zdroj: FOURWINDS.NET)
Foto: Nebýt nápisu POLICE nepoznáte, že nejste ve válečné zóně (zdroj: THEGOVERNMENTRAG.COM)

Komentáře

Martinius

02. 09. 2014

Tak jsem si projel diskusi a vaše názory ještě na Facebooku. Promiňte mi paní Pašková, jestli se vás nějak dotknu, ale tímto projevem k vámi popisované problematice jste hluboce degradovala zdejší vnímání vašich znalostí a kompetentností psát objektivně články na téma ozbrojené a bezpečnostní složky. Když chci o této problematice psát, musím tomu i rozumět. Píšete na FB Cituji : „ale mně třeba opravdu nejde do hlavy, proč nějakého zlodějíčka tahá z auta zakuklené komando a demoluje u toho marně celé to auto.“ To snad nemyslíte vážně. To snad musí pochopit i dítě. Doporučuji některou z dětských besídek na základních školách. Tam je to opravdu vše dostatečně vysvětleno tak, že to pochopí i obyčejný občan. Jak jste to video analyzovala? Máte dojem, že v tom autě skutečně seděl jen nějaký obyčejný zlodějíček. Jak by jste postupovala v případě, že se v autě nachází ozbrojený pachatel, známý svou agresivitou, který u sebe má v mobilech, SIM karty s důkazy a nebo chce si ublížit tak, aby ztížil následné vyšetřování. Ve vozidle do kterého není příliš vidět, může zlikvidovat potřebné důkazy, někoho upozornit na zásah ze společníků, připravit se na ozbrojený odpor, nebo se poškodit, aby mohl do nemocnice, kde má větší šanci na útěk. Nemluvě o tom, že vozidlo mohl nastartovat a pokusit se s ním vyjet. Jak? Napadlo Vás to vůbec? Pokud ano, co by jste příslušníkům doporučila za postup?

Martinius

02. 09. 2014

Paní Mgr. Pašková, musím vám oponovat ve vašem článku, který vzbuzuje dojem, že nemáte skoro žádnou představu o fungování Policie jak u nás, tak ve světě. Taktéž se domnívám, že vám chybí celková znalost boje proti zločinu a udržování veřejného pořádku, či zajišťování bezpečnosti obyvatel v extrémních situacích. Například shlédnutí druhého videa vám může připadat trapně, ale to asi proto, že znáte zákroky jen z výcviku a ne z praxe, kde prostě nejde vše hladce a občas dosažení cíle je nutno sáhnout k větší intenzitě. Podle vaše jmenovky, vidím, že jsme absolvovali oborově podobné vzdělání, navíc pracujete pro ministerstvo obrany. Tak bych vás chtěl požádat o doplnění těchto základních znalostí v oboru, které by vám měly být vlastní už dávno. Obor sociologie je na některých školách obohacen i o přednášky na téma zločinnost a násilí ve společnosti. Doporučuji.

Churchill

28. 08. 2014

No, takže jak se ukázalo na FB, celý tenhle blábol vzniknul proto, že si PČR došlápla na sestru autorky. Gratulujeme!

jirmejahu

26. 08. 2014

Paní magistro... myslel jsem, že chováte absolutně opačný náhled. V našich tuzemských podmínkách hovořit o militantnosti či spíše demonstraci síly policie a jejího vyzbrojovaní je opravdu mimo znalosti problematiky. Tím se vás naprosto nechci dotknout myšleno bona fide !!! Víte, jsem rád, že policie(překvapivě včetně vybraných MP) a teď nemluvme jen o elitních jednotkách jako PMJ, KZJ, KPJ objevily výhody taktických komponent (vesty, teleskopy, chrániče, pouzdra) včetně prohlobujících výcviků ve CQB apod.. Munice zůstává pořád stejná, jen její schopnost správného užití roste, byť pomaleji než by bylo záhodné. Bohužel pachatelé jsou stále více nebezpeční - policie na to musí adekvátně odpovědět a být připravena. Situace se nadále bude měnit. Zcela soukromě se domnívám, že nás čeká renesance terorismu jakou si zatím nedokážeme představit. Je tu také silná otázka národnostních menšin a přicházet bude i ta co vyznává Salláma a jeho družinu pannen. O policii v USA nemluvě, (volné držení krátkých/dlouhých zbraní,výborně organizovanému zločinu v narkotikách, ghetta) tam by naše humánní policie co dává plyšáky za čistou dechovou zkoušku neuspěla...

Fiction

26. 08. 2014

Viděla někdy autorka článku běžné obvodní oddělení? Asi ne. O taktice ZJ, SPJ, KPJ....hodnotit jí podle videí na youtube...k tomu asi není co dodat

Beowulf

26. 08. 2014

Co je to za hovadinu? Militarizace naší státní policie? Vždyť naši policisté tak maximálně vyfasovali polokošile, ve kterých vypadají jako malí kluci. Obvoďáci mohou nosit čerňáky jen v noci a to ještě jen někde. Pravda je ta, že situace u policie je zoufalá. Svítilny nefungují. Místo činu fotíte na svůj foťák, protože služební nejde a na nový nejsou peníze. Služební pepřáky jsou v lepším případě prošlé, v horším případě nejsou vůbec. Košile jsou tak na 3 vyprání a pak se pářou. Služební pouta jsou zastaralá. Na střelby a sebeobranu se chodí mnohdy ve svém volném čase. Dáte sem video zásahovky a říkáte, tohle jsou naši běžní policisté? Tomu se říká militarizace?

Churchill

26. 08. 2014

Teda takovouhle snůšku neználkovských slintů jsem dlouho nečetl. Tak například, ono mediálně hojně diskutované zatýkání premierovy konkubíny rozpoutala podobná "sociálně" vzdělaná individua jako vy a samozřejmě onen premier. Doporučuji vrazit hlavu pod ledovou vodu a pak se v klidu podívat na video ze zadržení. Nic, nebudu ztrácet čas, jste marná.

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací