O nás: Na bezpečnosti nám záležíO nás: Na bezpečnosti nám záleží Podporujeme naše válečné veterányPodporujeme naše válečné veterány Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!

Pevnost Josefov – spousta muzeí na jednom místě. Nyní s ARMY FRIENDLY slevou.

 21. 07. 2019      0 komentářů

Josefov je unikát, skvost i totální bizár. Je tedy s podivem, kolik lidí o něm neví a nikdy tam nebylo. To místo musíte vidět a zažít! Nachází se v Jaroměři, kousek od Hradce Králové. Jsou tam skvělá vojenské muzea, především se tam ale ocitnete „na jiné planetě“.

Stručně z historie

Dochované pevnostní město je dnes evropským unikátem. Vystavěno bylo v letech 1780 až 1787, ač některé stavby, včetně monumentálního kostela, vznikaly ještě později. Úlohou pevnosti bylo bránit případnému vpádu Prusů, ostatně tak vznikl ve stejné době i Terezín. Když Prusové v roce 1866 skutečně zaútočili, Josefov obešli a s rakouskou armádou se střetli až u Hradce Králové.

IMG_20190713_105427

Poté, kdy pevnost definitivně ztratila svoji obrannou funkci, byly strženy některé valy a brány, aby mohlo růst město Jaroměř, ale většina se zachovala. Během první světové války zde bylo drženo až 38000 zajatců, pro stejný účel místo krátce využívala i Čs. armáda po vzniku republiky, ve 20. letech už se o místo staral Klub čs. turistů. Během druhé světové války zde bez následků cvičil Wehrmacht, devastace nastala až příchodem sovětských vojsk v srpnu 1968. Obyvatelé byli vystěhování do paneláků v Jaroměři a když pak v roce 1990 odešli i vojáci, město se přeměnilo na romské ghetto.

IMG_20190713_110319_1

Josefov dnes – to musíte vidět!

Tím se dostáváme k dnešnímu stavu. Jakmile vjedete do Josefova, ocitáte se ze třetiny ve městě duchů, ze třetiny v ghettu a ze zbylé třetiny ve skanzemu pro turisty. A také pro filmaře – už při prvním pohledu do ulic vám naskočí řada českých i zahraničních snímků, zejména odehrávajících se za války (Musíme si pomáhat, Zahradnictví, Sarajevo 1914, Oběti a vrazi, Post Bellum, Úkryt v ZOO…).

IMG_20190713_114548

Josefov totiž vypadá jako čerstvě po válce, „v kuloárech“ se říká, že s ním město Jaroměř nebo kraj nic nedělají právě i proto, aby neztratil kouzlo pro filmaře. Některé ulice jsou v neutěšeném (a kouzelném) stavu, jiné – spíše jednotlivé vchody – září již novou fasádou. Vnější domy jsou zvenku tvořeny pevnostní zdí, z níž trčí satelity, některé výlohy obchodů působí, jako by zde proběhla náhlá evakuace atp.

IMG_20190713_104643

Muzea – program na celý den

Na malé ploše uzavřené pevnosti pak nejvíce žijí muzea! Městské muzeum představuje historii města už od Keltů, rozhodně je dobré v něm prohlídku začít. Už proto, že díky modelu pevnosti se zorientujete, abyste pak mohli přecházet z místa na místo.

IMG_20190713_114837

Hned naproti je První vojenské muzeum M. Frosta a přestože jde o soukromou sbírku, je vskutku velkorysá. Díky obřímu diorámatu fiktivní bitvy o pevnost si navíc učiníte představu, jak měla fungovat. Součástí areálu – bývalého skladu vojenské výstroje – je i Muzeum Waldemara Matušky. Zpěvák sice s Josefovem nemá nic společného, ale když se hledalo místo pro jeho pozůstalost – všemožné plakáty, ocenění, desky a hlavně hudební nástroje včetně piána – nalezla ji rodina a rodinní přátelé v Josefově. Je to zvláštní, ale když tam budete, tak tam prostě jděte, i kdybyste měli radši Káju Gotta.

IMG_20190713_135739

Potud počítejte minimálně s hodinou. Další hodinu strávíte v podzemí…

Na tom samém místě, akorát musíte ven za hradby, je Bastion I – vstupní brána do jednoho z nejrozsáhlejších podzemních obranných systémů v Evropě. Vedle části soustavy protiminových chodeb a obytných kasemat je zde možné si prohlédnout lapidárium původních soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna a jeho následovníků.

IMG_20190713_121439

Pak se budete muset vydat přes město (ono není tak velké, přejít z jednoho konce na druhý zabere deset minut) a narazíte na malou, avšak stylovou, expozici Československé obce legionářské. Zdržíte se dvacet minut, pak si projdete centrum města, takže další hodina uplyne jako voda.

IMG_20190713_121801

V druhé etapě na vás čekají muzea Bastion IX., Bastion X. a Ravellin XIV. V prvém se dostanete opět i do podzemí a nachází se zde výstava kanónů a dělostřelecké munice. V druhém se seznámíte s plány podobných pevností a navštívíte rozsáhlou expozici historie vojenské první pomoci. Ta je vskutku „výživná“, zejména pokud jde o končetinové protézy, šlapací zubní vrtačku a podobné perličky.

IMG_20190713_112449

Nakonec Ravelin XIV. je samostatný objekt, který se nachází mezi bastiony. Jedná se o trojúhelníkový prvek ve středím obranném pásu v hradebním příkopu, v ose předpokládaného útoku. Jsou zde umístěny artefakty vztahující se k historii pevnosti – původní pracovní náčiní, kříž z věže kostela, střelné a bodné zbraně a mnoho dalšího.

 

IMG_20190713_112020

IMG_20190713_111843

Ono, s ohledem na to, že o tato muzea se starají spolky – kluby vojenské historie, mají zde uskladněno daleko více, nad čím srdce každého militaristy poskočí. Určitě tedy není od věci se dopředu s provozovateli spojit, jsou velice ochotní, pro Josefov dýchají. Rozcestník ke všem naleznete na http://www.pevnostjosefov.cz.

IMG_20190713_110041

Na tuto druhou etapu si vyhraďte raději celé dvě hodiny.

Muzea Josefov v programech ARMY FRIENDLY a ARMY HELP

Vstupy do jednotlivých muzeí se pohybují od 30 do 100 korun, což jsou částky umírněné na to, co muzea nabízejí, přesto by se v součtu nastřádaly, takže existuje „all in“ vstupenka za 200 Kč. V rámci programu ARMY FRIENDLY mají tuto „all in“ vstupenku váleční veteráni, popřípadě jejich rodinní příslušníci (jsou-li tam společně) vstup zdarma, pouze se musí prokázat veteránským průkazem.

Podpora směřuje dále k veteránům, kteří se ocitli v nouzi, mají problém se zaměstnáním a bydlením (ARMY HELP)… Pro ně je připraveno ubytování a zaměstnání přímo v Josefově, kde mohou působit jako průvodci nebo pomáhat s renovacemi pevnosti a historické vojenské techniky. Pro bližší info stačí napsat na podpora@spolekvlcimaky.cz.

 

 

pevnost Josefov ravellin bastion vojenské muzeum army friendly sleva veteráni army help
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací