O nás: Na bezpečnosti nám záležíO nás: Na bezpečnosti nám záleží Podporujeme naše válečné veterányPodporujeme naše válečné veterány Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!

Spolek VLČÍ MÁKY: Prosíme, podpořte program ARMY HELP, podpořte veterány v nouzi.

 28. 02. 2018      0 komentářů

Spolek VLČÍ MÁKY ve svém programu ARMY HELP pomáhá aktivním i bývalým vojákům či policistům mnoha způsoby – od morální podpory, přes právní a jiné odborné poradenství, po nalezení práce a vytvoření nového zázemí. Někdy to jde jak po másle, jindy se zdá, jako by se vše spiklo proti. Budeme rádi za jakoukoli průběžnou podporu…

Program www.armyhelp.cz vznikl v srpnu 2015. Ne že bychom nepomáhali už dříve, ale tehdy jsme se setkali s prvním veteránem bez domova a narychlo vymysleli, jak mu pomoci. Za 44 dní byl zaměstnaný, v pronajatém bytě, opět plně soběstačný. A od té doby program pomohl tuctu osob, podle jejich individuálních potřeb, z čehož další dva klienti potřebovali takto komplexní restart. Je otázkou možná jen dní, kdy bude potřebovat pomoc někdo další, kdo pro nás nasazoval život a nyní potřebuje pomoc zase od nás.

veterán bezdomovec armyhelp

Zkušenosti a reálné potřeby

Pojďme se zaměřit na pokračování příběhů těch, kterým jsme společně pomohli, protože právě to nás přimělo přehodnotit celý program Army Help a vydat tuto výzvu. Totiž z ad hoc zásahů (a sbírek), sic rychlých a účinných, je třeba přejít na kontinuální systém podpory, včetně průběžného financování a vytváření finančních rezerv. Kdo rychle dává, dvakrát dává. Budeme rádi, pokud nám s tím pomůže co nejvíce příznivců.

Příběh 1.

Na podzim 2017 jsme takto pomohli Tomášovi. Vše šlo opět rychle, brzy bydlel a jezdil do zaměstnání (kurýrní služba). Také napsal několik povzbudivých článků (naleznete je zde na portálu), jimiž se snaží podpořit své bývalé kolegy v podobné situaci, a vůbec pomáhá ve volném čase našemu spolku s jeho činností…

Jenže pak si Tomáš poranil při manipulaci se zásilkou koleno. Německý zaměstnavatel se zachoval sprostě a hlavně protizákonně – místo nemocenské a bolestného poslal výpověď. Postarali jsme se o překlad dokumentace do němčiny a zaslali formální dopis, přes dva týdny čekáme na odpověď, takže si již stěžujeme u spolkového vedení firmy a příslušných úřadech.

Jsme si jisti, že uspějeme, ale může to trvat, Tomáš si již hledá nové uplatnění, ale jsme tak trochu na začátku – musíme jej podpořit do nové výplaty. Na tohle ale žádný fond nemáme. Budeme proto rádi za přispění dárců s tím, že až Tomáš s naší pomocí obdrží náležející platby, stane se sám dárcem do programu Army Help pro další klienty.

Příběh 2.

Před Vánoci jsme pak avizovali, že potřebujeme podpořit veterána, kterému říkáme Patrik. Sice ještě domov má, ale než se na nás obrátil, nechal bohužel zajít situaci tak daleko, že by o něj mohl snadno přijít nejen on, ale také jeho žena a dvě malé dcerky. Při přechodu do druhé kariéry neodhadl, jak se mu bude ne-dařit, takže se předlužil. Nestíhá vše poplatit, včetně hypotéky, už několik měsíců.

I díky dárcům Patrik hned po svátcích absolvoval totéž, co pomohlo už jeho předchůdcům – ubytování v Železné Rudě s asistencí našeho dobrovolníka, odkud následně vyrážel na pracovní pohovory do Německa. Zatímco takový postup dosud vždy znamenal nástup do práce nejvýše do dvou týdnů, Patrik ztratil další měsíc a půl, kdy prakticky nemá, jak nakrmit rodinu.

Sice díky jednomu z dárců obdržel potravinový balíček, další dárce zajistil dětem dárky k Vánocům, z dalších darů jsme proplatili náklady na hledání práce i nějaké nákupy potravin, ale čas letí. Faktem je, že s Patrikem jsme se neshodli na strategii. Z naší zkušenosti doporučujeme vzít první pracovní nabídku, sic třeba příjmem nepokrývajícím všechny rodinné výdaje, ale aspoň mírnícím prohlubování dluhu.

Patrik se soustředil na hledání nejlepší nabídky, jíž by situaci zcela vyřešil, až tzv. přebral. Před dvěma týdny ji sice našel, má podepsanou pracovní smlouvu, ale jelikož je ve stavebnictví, pro změnu je doma „na překážce“ kvůli mrazům, tudíž první výplatu jednak dostane až v polovině března, jednak krácenou. Nemá ani korunu a my již také ne.

Pro představu – ve zmíněných případech komplexního restartu se nám vždy do dárců podařilo rychle získat patnáct až dvaceti tisíc korun na osobu – což přesně odpovídá financování bydlení, stravy a dojíždění do nové práce po dobu šesti týdnů, než přijde první výplata. Pokud jako v úplně prvním případě z roku 2015 žádná komplikace nenastane, dá se za tuto částku změnit člověku život. Jenže, život je plný komplikací.

Příběh 3.

Můžeme uvést i případ podpory Army Help z těch „lehčích“. V létě minulého roku jsme pomáhali policistce, která v důsledku pracovního úrazu přišla o zdravotní způsobilost vykonávat nadále službu, přesto neobdržela zákonnou kompenzaci, natož trvalou „rentu“ nebo invalidní důchod. Nebýt jejího přítele, neměla by na holé živobytí, rozhodně si však nemohli ani společnými silami dovolit právní zastoupení, na což jsme jí s pomocí dárců přispěli přes deset tisíc korun, aby boj mohl vůbec začít.

Přestože se jejího případu ujala, navíc za výhodných podmínek, kancelář LP Legal, nejlepší specialista na služební právo, podstupuje nejprve správní řízení, které – jak už to v podobných případech bývá – služební funkcionáři co nejvíce zdržují (vydávají nepřezkoumatelná rozhodnutí, vyžadují nové posudky). Byla šance, že se zaleknou razítka advokáta, ale nestalo se.

Realistický odhad času, než se věc podaří dostat k soudu a než ten rozhodne, jsou tři roky. Žalovaná strana pak sice náklady uhradí (již nyní je o první z nich žádána), ale my bychom rádi vytvořili finanční rezervu.   

Jak můžete pomoci

Pokud vám podobné příběhy nejsou lhostejné a chcete mít osobní podíl na zásadních obratech konkrétních lidí k lepšímu, budeme rádi, když program Army Help podpoříte. Jistě, lze to – tak jako dosud – jednorázovými dary. Ale s ohledem na aktuální zkušenosti se ukazuje, že nestačí, abychom do klientů vždy investovali veškeré jednorázově získané prostředky a spoléhali, že po zásadním obratu k lepšímu k nim zůstane osud již přívětivý.

Velice proto uvítáme pravidelné dárce, kteří by nám pomohli tvořit finanční rezervu dlouhodobě, k užití ve prospěch kteréhokoli klienta, nového i stávajícího. K takovému cíli je zapotřebí řádově pár desítek dobrodinců, kteří by si v bance nastavili měsíční trvalou platbu v řádu stokorun (v hodnotě jednoho pracovního obědu, jedné krabičky cigaret, jednoho lístku do kina). I v takovém módu bychom, jako dosud, dárce informovali, komu právě pomáhají, jak dotyčný prospívá.

V neposlední řadě, nadále vítáme i materiální dary. Potřebným můžeme předávat trvanlivé potraviny, na počátku restartu se vždy hodí vybavení domácnosti (od vyřazené rychlovarné konvice nebo nádobí po starý počítač nebo mobil – to vše můžeme uskladnit a pak okamžitě vydat potřebnému).

Rádi sdělíme bližší informace na podpora@spolekvlcimaky.cz

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

FROGMAN