O nás: Na bezpečnosti nám záležíO nás: Na bezpečnosti nám záleží Podporujeme naše válečné veterányPodporujeme naše válečné veterány Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!

Blahořečení generála Petra Pavla: Je třeba tuhle hru ukončit (když už má svý jistý).

 10. 07. 2015      0 komentářů

Leckdy se samozřejmé činy stávají legendami. A legendy pak mýty. Automaticky přijímanými, nedotknutelnými, nezpochybňovanými. Jenže nejsme ve starověku, abychom se řídili něčím tak iracionálním. Je na čase sebrat odvahu a zbořit jeden z mýtů – a sice ten o generálu Pavlovi.

Pravdou je, že se ještě jako mladý důstojník ujal velení problematické akce v bývalé Jugoslávii, čímž si vysloužil uznání. V roce 1993 vysvobodila jím vedená jednotka francouzské vojáky v zóně mezi Srby a Chorvaty. Voják už od dětství, počínaje studiem na vojenském gymnáziu. Výsadkář, vojenský zpravodajec = červený baret. Ten mu navíc sluší, jeho fit figura, ostré rysy ve tváři, prošedivělé strniště – to tvoří charisma, s nímž by P.P. mohl klidně absolvovat většinu akčních filmů po boku Bruce Willise a byl by tam býval za jedničku, takže Willisova kariéra by skončila dřív než začala.

Vlastně jediný, co upřímně štve Chucka Norrise, je to, že se nenarodil jako Petr Pavel. Bonusem budiž, že po udatných činech, jež P.P. vystřelily do různých vysokých postů na generálním štábu a ministerstvu obrany, odcestoval tento ve správný čas – tzn. v době těch největší škrtů, tudíž šetření a leváren páchaných na řadových vojácích – na studium v USA. A ví se přeci, že čeští důstojníci obdarovaní pobytem v této zemi zaslíbené, se vracejí v takovém rozpoložení, že je třeba je buď z armády promptně vystrnadit, nebo skokově povýšit.

Inu stalo se, že Petr Pavel obsadil post náčelníka generálního štábu. Dosavadní náčelník Picek ve vojenském důchodovém věku, nicméně všemi mastmi mazaný a protřelý (tím nejdrsnějším, co resort zažil – Pandury, Gripeny, Casy…) byl toliko nepostradatelný, že přepovýšil na flek náměstka ministra obrany. To bylo za Vondry, ten si o něm myslel po všech bojích a peripetiích své (raději necitujme, jak jej také uměl nazvat), ježto hleděl si rčení „nepřátele si drž ještě blíže“. A v Petru Pavlovi očekával partnera, s nímž si na základě zkušeností z působení v USA bude rozumět.

P.P. se stal NGŠ před třemi lety a kdo zná (nebo si vygoogluje) jeho mediální vystoupení, musí vědět, že jeho programem pro celé toto období se stalo říkat, že je česká armáda v prdeli. Že nemá lidi, výstroj, výzbroj. Že je sotva schopná plnit spojenecké závazky, až po to, že není schopna zajistit obranyschopnost tohoto státu. To je něco, co všichni z oboru dávno věděli, ministrující Vondra to setrvale tiše a prosebně říkal Kalouskovi při sestavování rozpočtu (párkrát se tedy vzepřel i dost hlasitě), s Pavlem si tedy notoval a vlastně byl rád, že to někdo přímo z armády vzkazuje veřejnosti i za něj.

Takže není divu, že za to všichni Pavla adorovali asi jako Husa za kritiku prodeje odpustků, protože pokud to není přímo politicky nekorektní, je mediálně populární říkat něco nového (jakkoli jen dříve zamlčovanou pravdu, což má být samozřejmé – nicméně srovnejte s Pickem, který říkal, jak armáda úkoly a závazky pořád výrobně plní – což plnila, ovšem na pokraji sil a za cenu všelijakých ojebávaček na úkor vojáků, psali jsme naposledy před pár dny zde). Akorát jeden by si pomyslel, že prvního půl roku generál Pavel problémy pojmenuje a zpropaguje, další rok už je ale zanalyzuje a třetí rok vyřeší.

Chyba lávky – ty problémy při jeho nástupu už interně a pro odbornou veřejnost pojmenovány byly, koncepce Aktivní zálohy (AZ) a mobilizace se pilně připravovaly, rovněž i novely potřebných zákonů, diskutovaly se průšvihy typu neproplácení pohotovostí apod. Ale místo toho, aby Pavel tato témata aktivně uchopil a změny prosadil, vydržel stát celou dobu v pozadí a jet s tím svým programem, který je stejně populistický, jako když Okamura káže xenofobii a Babiš opakuje, že bude líp. Jak? No přeci že tady jsem.

Generál Pavel prostě vytvořil svoji vlastní tematickou agendu a tím mediální legendu, aby se vyhnul zabředání do praktických témat k řešení. Nebyl to zřejmě jeho prvoplánový zámysl, leč chopila se toho umně média, podobně jako když nedlouze předtím vykreslovala Nečase jako pana čistého (a jak to dopadlo?), protože média a jejich čtenáři (laická masová veřejnost) potřebují srozumitelné černobílé proklamace.

Nutno podotknout, že se leccos změnilo, že krize na Ukrajině a vzestup Islámského státu teprve posléze nabudila veřejný zájem o obranu státu, z čehož těží ministr Stropnický, aniž by musel na čemkoli vlastním pracovat, toliko dávkuje novely dávno připravené jeho prozíravějšími, jenže v době míru a klidu nevyslyšenými, předchůdci. Kdežto P.P., ten obrátky dějin a společenských nálad nevyužil k hmatatelné změně, respektive je pouze zařadil jako podpůrné argumenty svých dosavadních proklamacích, aniž by ovšem uvnitř vojska konal (jedině snad, že by ho Stropnický brzdil, aby si užil všechnu slávu pro sebe?).

Nezapomínejme na zásadní fakt, že generál Pavel šéfoval armádě od léta 2012 do května 2015! (hrozby UK a IS datujeme až do 2014.) Za tu dobu nechal dál vyhnívat šizení vojáků na platech (dokonce se v této věci podepsal pod rozhodnutí, které nyní shledal nezákonným ostravský soud). Čtvrteční Komentáře, události ČT24 zdůraznily mimoděk skutečnost, že právě velení armády blokovalo přijetí opatření Koncepce AZ stvrzené vládou již počátkem roku 2011. Že se Pavel dostal v posledních měsících do sporu se Stropnickým? Pravdou je, že armáda nemá suplovat úlohu policie (Vrbětice), ale co když šlo o to, že Stropnický byl nespokojen se setrvalým armádním bordelem a Pavel prostě hledal záminku, jak mu dát za uši? Zvláště v době, kdy už měl své jisté.

Ano, je to prestižní pro celou republiku a všichni to podléhaje mýtu P.P. strašně přejí – šéfovat vojenskému výboru NATO. Ale není to podobné, jako kdyby měl Pelta stanout v čele UEFA? Není pochyb o tom, že se brzy po tomto reál pohledu na P.P. spustí lavina jiných kritik. A bude to tím, že odešel? Do značné míry asi ano, nicméně naletěli jsme mu mnozí, v oblasti obrany zasvěcení. Lze to vysvětlit tím, že jsme skočili na jeho taktiku a do poslední chvíle doufali, že bude věci měnit. Vlastně v to doufáme i nyní, že třeba silou Severoatlantické aliance sem vzkáže, ať konečně dáváme 2 % HDP na obranu. Jenže i kdyby – co na tom bude víc, než jen ta plamenná slova?

Spíše je pravděpodobné, že si generál Pavel s kecací taktikou v čele NATO nevystačí. Jako voják z postkomunistické země, vlastně aliančního nováčka, bude ostře sledován. O to ostřeji, že dnes čelíme tlaku Ruska, hrozbě Islámského státu a ještě většímu vnitřnímu riziku černých pasažérů podceňujících výdaje na obranu. Když k němu ale členové patku budou vzhlížet společně, rozhodně se nenechají uchlácholit tím, že se nebojí říkat „máme problém“. Bude se od něj chtít, aby přijímal opatření k řešení toho svinstva, kterému čelíme. Jestli nezačne svým novým podřízeným i velet, tak mytologie, která jej dosud doprovází, vezme záhy za své.

Petr Pavel