O nás: Na bezpečnosti nám záležíO nás: Na bezpečnosti nám záleží Podporujeme naše válečné veterányPodporujeme naše válečné veterány Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!

Pro info: Budoucí spolupráce zemí V4

 02. 06. 2019      0 komentářů

Dne 23. 5. proběhla v Knihovně Václava Havla debata pod názvem "Kam kráčíš, Visegráde?". Akci pořádal Strategic Policy Institute (Bratislava) ve spolupráci s Centrem pro bezpečnostní analýzy a prevenci (Praha). Můžete se podívat na její kompletní záznam.

Debatu moderoval pan Michael Žantovský, mezi panelisty byl Ivan Gabal, bývalý poslanec, Wojciech Przybylski, předseda Res Publica Foundation in Warsaw, a Gábor Berczeli - Acting Director Robert Schuman Institute, Budapešť.

Jednalo se o první veřejnou debatu, která byla součástí projektu Our Future: Visegrad 2025, jehož cílem je podpořit domácí i mezinárodní diskusi o možných budoucích scénářích vývoje zemí V4. V následujících dvou letech budou diskuze a workshopy pokračovat v Bratislavě, Budapešti, Varšavě a Praze.

V průběhu večera diskutující zhodnotili význam jednotlivých forem spolupráce zejména při vstupu těchto zemí do NATO a Evropské unie.

V současné době, kdy se Evropská unie potýká se svými vnitřními problémy a hledá cestu pro efektivní fungování, mohou jednotlivá regionální uskupení tomuto procesu pozitivně přispět. Klíčovým momentem ale bude vytvoření vlastní identity, jedině tak se V4 může stát silným hráčem. Zatím ale přetrvává rozdílnost zájmů jednotlivých zemí, a to, jak v ekonomické, politické, tak i bezpečnostní oblasti. Současná situace spíše vyvolává více otázek než odpovědí.

 autor: CBAP

CBAP V4 NATO eu