O nás: Na bezpečnosti nám záležíO nás: Na bezpečnosti nám záleží Podporujeme naše válečné veterányPodporujeme naše válečné veterány Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!

Největší úlet ruské propagandy: Snaží se destabilizovat ČR separací Moravy.

 24. 04. 2015      9 komentářů

Že zde působí řada evidentně proruských portálů, se už delší dobu ví. Jenže přišel další strategický level, ovšem úrovně okresního přeboru – Moravská informační kancelář www.mikan.cz – fakt síla. K smíchu, ale taky na trestní oznámení.

Této anomálie jsme si všimnuli na základě článku z 12. dubna Českoslovenští záložáci řekli, že nebudou bojovat proti Rusku. Úvod je opravdu zajímavý: „Zástupci čtyř nevládních organizací najednou, ČSLA, PS, WWII a NSS kombinování záložníků a důstojníků z České republiky a Slovenska, vydali veřejné prohlášení. V něm oznámili, že jsou připraveni bránit svou vlast, ale v žádném případě se nebude podporovat válku NATO proti Rusku.“

Článek mimo jiné tvrdí, že „Destruktivní chaos a zoufalství dominují společnosti,“ ale jemu samému dominují chyby ve skloňování snad v každém souvětí. Kromě vymyšlení čtyř nevládních organizací viz výše těmto vkládá do úst: „Z tohoto důvodu , my   českoslovenští vojáci v záloze, vědomy naši vojenské přísaze, potvrzujeme, že je třeba chránit naše lidi. Jednoznačně odmítáme účast v řadách agrese NATO proti Ruské federace nebo dalších slovanských národů.“

A závěr Moravské informační kanceláře? „V reakci na toto memorandum se v západních sociálních sítích vede  vzrušená debata, při níž část Evropanů podpořila československé vojáky v záloze, zatímco jiní podpořili postoj NATO a vyjádřili čin  záloh jako "netolerantní" a dokonce  byli "šokováni". Zdroj: www.rusvesna.su“. Mno, jediná vzrušená debata, kterou tu teď povedeme, bude o těžké demenci ruských propagandistů.

Web MIKAN je nicméně podobných perliček plný. Nadpisy jiných článků namátkově: „Dolar brzy padne“ nebo „Tisíce polských antikomunistických motorkářů vzkazují Nočním vlkům, že je v Polsku ochrání a poskytnou bratrskou pohostinnost.“ Nechybí ovšem ani domácí zprávy: „Zachráněná Olomouc mění kouče, Fialu nahradí zkušený Venera,“ nebo mezinárodní: „Írán vyzval Rusko, Čínu a Indii, aby se sjednotili proti NATO“ či „Srbský prezident prohlásil, že nejen on, ale i srbští vojáci se zúčastní slavnostech Vítězství v Moskvě.“

Tento web snese srovnání s Rádiem Jerevan a ITAR-TASS. Vypadá to jako trapárna, na druhé straně není dobré portál podceňovat. Zcela zapadá do koncepce ruského informačního bojiště. Nebýt vyslovených úletů jako článek o memorandu československých záložáků, některé texty mohou působit naprosto věrohodně. Co je ovšem největší hnus, hraje se tu na notu moravského národovectví.

To bez skrupulí vyložil článek z 18. dubna ZŮSTANE MORAVA A SLEZSKO SOUČÁSTÍ ČESKÉ REPUBLIKY? s úvodem: „Československo se od svého založení stále zmenšuje či dělí na samostatné státy.“ Ne že by to vlastně nebyla pravda, ale ono zmenšování, na které se zde naráží, se nekonalo nikdy z vůle obyvatelsta Česka. Následuje otázka: „Vyštve pražská centralistická politika ze společného státu nakonec i Moravu a naše Slezsko? Obyvatelé Moravy a Slezska to sice nechtějí, ale dosavadní územní vývoj by tomu napovídal a centralistická politika pražského mocenského centra se v tomto směru skutečně činí.“ Tohle snad ruská propaganda opsala z článků nacistů vysvětlujících, proč se od nás vlastně nechtěli odtrhnout sudetští Němci. A patrně stejně byl masírován východ Ukrajiny proti Kyjevu.

Aby bylo „jasno“: „Vrátit samosprávu tomuto území, ač o ni obyvatelé tohoto, po všech stránkách samostatného území aktivně usilují už téměř 70 let, pražské mocenské centrum zřejmě v plánu nemá“ a dále se dozvídáme, že za tím vším stojí název Česká republika „poplatný Husákovu režimu podporovaného komunistickým režimem SSSR, a za Husákovy vlády vzniklé federaci, která také ignorovala potřeby Moravy a Slezska.“ Podepsána Věra Bohumila Jandourková. Doprovozeno obrázkem s podivným názvem (zobrazí se při stahování) První_Československá_republika_do_1928. Wtf?

Takže máme tu opravdu hloupý, ale současně nebezpečný proruský propagandistický portál, který oproti těm ostatním ještě staví na moravsko-slezském separatismu, k čemuž ohýbá naši historii i jazyk. Takhle nějak to asi začalo na Ukrajině. Portál jsme samozřejmě nahlásili příslušným specialistům.

web Moravské informační kanceláře

Komentáře

tonysatira@seznam.cz

09. 05. 2015

Poměrně dost imbecilní článek, marně přemýšlím v kterém psychiatr.ústavu se .... Připomíná mi to biblickou sochu nabukadnesorovu, ta končila nohama dílem ze železa dílem z hlíny. Tady někdo popletl, smíchal a vyzvracel otázku válečného štvaní proti RF, iniciativu vojáků v záloze, moravskou otázku a údajnou ruskou propagaci. Fuj takový sajrajt jsem už dlouho nečetl. K věci, každý soudný člověk tuší, že jednota ČR je pod rozlišovací schopnost Ruské Federace, velikost české armády odpovídá jedné přehlídce na Rudém náměstí. O nezávislosti Moravy mluví toliko pražská média, nikdy v ČR neexistovala politická síla, která by usilovala o samostatný stát. Tyto subjekty usilují o náhradu škod způsobenou 1949 komunisty historickým zemím v duchu hesla "Nám o nic míň neběží,než mají v Němcích Bavoři". Nicméně zdá se, že moravský nacionalismus je v silné menšině oproti českému šovinismu, kterému se dělá kopřivka při slovech Morava, moravský a který se velice blíží šovinismu hitlerovskému. Úchvatné jak tento paskvil, tedy článek, duchovní zvratek dokázal splácat dohromady tak nesouvisející věci a ani se autorce při lh... příliš neprášilo od úst

hubert

01. 05. 2015

pro p. Martinuse:Já bych chtěl poupravit údaj o volbách v roce 2012 u strany Moravanů, kdy správně měl být uveden rok 2010. Těžko soudit, kdo z nás má pravdu ohledně stránky mikan.cz, protože zatím není známo, kdo konkrétně za ní stojí nebo odkud píše své příspěvky. Ale pokud bylo, dle slov pí. Paškové, podáno trestní oznámení, pak by to nemělo být příliš těžké zjistit. To by asi do celé věci vneslo více jasno a pak lze dělat nějaké závěry. Jinak Vám také děkuji za debatu a zase někdy nad jinou debatou na brzkou shledanou.

Martinius

01. 05. 2015

Hubert : Rozhodně se vašim argumentům nedá nic vyčíst. V pohledu na Moravský nacionalismus se oba lišíme jen v jeho subjektivní definici, což rozhodně neznamená, že nemáte pravdu. Prostě máme na věc jen odlišný pocitový úhel pohledu. Asi jsem se tedy unáhlil v označení osob, které na tento problém věří, za pitomce. Rozhodně si to například nemyslím o vás. Jen se v dané oblasti nepatrně pohybuji a nabyl jsem dojmu, že tyto iniciativy nevznikají za účelem morálního vyhrazení, ale způsobu, jak tématicky zdůvodnit snahu určitých jedinců dostat se do oblasti politických sfér. I ti jedinci, kteří je pak s přesvědčení podporují, jsou spíše vnímání jako podivíni. A jak jste uvedl, jejich počet je z hlediska hrozby zanedbatelný, tudíž z mého čistě osobního pohledu v mém měřítku je neexistující, jako vnímatelný prvek. Můj pohled totiž aplikuji jako globální vnímání jevů, které mají přímý dopad na veřejný život. Co se pak týče oné diskutované stránky, tak váš názor vychází z logických úvah a tedy není vystavěn na něčem, co bych bez potřebných údajů zpochybňoval. Uvedená stránka však podle mne je vystavěna na užívaném vzorci, aplikovaném určitými hybnými silami, mohu-li to tak nazvat. Z mého pohledu tedy vzbuzuje důvodné podezření. Pravda je však jen ta, která je známá. Takže asi zůstaneme u dojmů. Každopádně Huberte děkuji za konstruktivní rozbor vašeho názoru, který považuji za akceptovatelný.

hubert

01. 05. 2015

pro p. Martiniuse: Vzhledem k tomu, že strana Moravané získala ve volbách do PSP v roce 2012 asi 0,22 procenta hlasů (což je lehce přes 10 000 voličů), tak to beru jako projev moravského nacionalismu, majícího nějaký potenciál, ale ne takový, aby představoval pro celistvost ČR větší ohrožení. Každopádně ti lidé existují a i oni se realizují v politice prostřednictvím internetu - viz www.moravane.cz. Pokud jde o stránku mikan.cz a ruskou propagandu, tak musím znovu zopakovat, že pokud se třeba strana Moravané nebo jiné strany či spolky od ní nedistancují, že s tímto projektem nemají nic společného, pak nemám důvod věřit tomu, že ho mají na svědomí Rusové. To, že má někdo odlišný názor na dění na Ukrajině než Západ, nemusí nutně znamenat, že je z ruských tajných služeb - dost lidí u nás nemělo Západ či USA v oblibě už dávno před událostmi na Majdanu a měli či mají na internetu nebo sociálních sítích své stránky. Jen se o nich tolik nemluvilo. Když třeba vidím, jak se pomajdanovská vláda dává dohromady s organizacemi typu Pravý sektor, která se hlásí k odkazu Stepana Bandery a během událostí na Majdanu stála (myšleno Pravý sektor) za nejtvrdšími násilnostmi včetně zabíjení tam tehdy přítomných policistů, tak z toho také nemám dobrý pocit - a to se nepovažuji za Putinova příznivce. Jistě, pokud někdo chce věřit tomu, že jde o ruskou propagandu, tak tomu nejspíš věřit bude. Já tomu zatím důvod věřit nemám a abych uvěřil, potřebuji něco více než jen stránku, kde se řeší moravský nacionalismus a odpor vůči Západu - což existovalo už dávno před událostmi na Ukrajině. Po světě běhá všelijakých podivínů, kteří se aktivují v momentě, kdy se něco děje, aby na sebe upozornili.

Martinius

30. 04. 2015

Hubert : O těchto lidech vím. Ovšem to je tak nepatrný vzorek lidí, že se nedá hovořit z hlediska významového měřítka o Moravském nacionalismu, jako akceptovatelným jevem. Stejné množství je u nás monarchistů a v podstatě je také nikdo nevnímá. O Fašistických bláznech ani nemluvě. Také zakládají strany, ale naštěstí nestrhávají významný podíl populace. Co se týče té stránky, tak věřím, že je to práce Ruské propagandy. Propaganda je složitý a důvtipný proces, který má svá pravidla a vzorce. Tato stránka ji naplňuje jako učebnice pro základní školy propagandistů. Obyčejný člověk si toho ani mnohokrát nevšimne, ale lidé, kteří se trošku problematikou zabývají, tak jim to připadne hodně nápadné. Do stránek jsou chytře zapracovány články, pozitivně upozorňující na význam Ruska pro naší společnost a články komentující události v USA a západním světě, které jsou sice pravdivé, ale připomínají, že ne vše na tom západě je o.k. Nejde ani tak o konkrétní obsah, ale o to, co to v člověku evokuje podvědomě za pocity. Zakořeňuje to tak názor, který si později čtenář vybaví, aniž by věděl, kde k němu přišel. Je to jednoduchý princip, který se využívá v reklamě. Laik například nadává na nejstupidnější reklamy a oslavuje ty vtipné a originální, přitom ve výsledku, ty stupidní sklízejí efekt a ty hezké, se míjejí účinkem. Propaganda je věda. Paní Pašková to rozeznala docela dobře. A to jsem většinou její kritik.

hubert

30. 04. 2015

pro p. Martiniuse (2.část): Pokud jde o stranu Moravané, tak pokud si na odkazu z Wikipedie, který jsem Vám napsal v předchozím příspěvku, najedete na kolonku "Programové cíle", pak jsou do určité míry podobné těm, které se objevují na stránce mikan.cz. Myslím, že při jejich čtení se nudit nebudete - nad nápady typu obnovení moravského parlamentu, vytvoření moravské televize či rozhlasu či požadavku na výslovné uvedení moravské národnosti při sčítání obyvatel v roce 2011 atd. Nezdá se mi, že by tito lidé žertovali, myslí to nejspíš opravdu vážně. Ale jak píšu, naštěstí stojí zcela na okraji politického spektra, takže není se čeho bát. Proto mne (na rozdíl od pí. Paškové přiložený odkaz na stránku mikan.cz nepřekvapil, protože o těchto tendencích na Moravě vím a nevidím v nich (s trochou nadsázky) dílo ruských diverzantů.

hubert

30. 04. 2015

pro p. Martiniuse: Budete se možná divit, ale na Moravě existují lidé, kteří prosazují něco čemu se dá říkat moravský nacionalismus a kteří dokonce i kandidovali do parlamentu ve volbách. Jako příklad uvádím stranu "Moravané" - více informací o ní zde http://cs.wikipedia.org/wiki/Moravané_(strana)#Volby_do_Poslaneck.C3.A9_sn.C4.9Bmovny nebo počátkem 90.let známější "Moravská národní strana" (viz zde) http://cs.wikipedia.org/wiki/Moravská_národní_strana Naštěstí tyto strany nezískaly nikdy příliš mnoho hlasů a poslední dobou stojí zcela na okraji politického spektra. Vzhledem k informacím, které o existenci moravského nacionalismu mám, mne nepřekvapuje, že se tato věc objevuje. Každopádně jsem zatím nezaznamenal od obou zmíněných politických subjektů, že by se od této stránky distancovali a proto nemám důvod věřit tomu, že s tím má Rusko něco společného.

Martinius

27. 04. 2015

Osobně zde vystupuji většinou jako oponent paní Paškové. Její články mne dost často zvedají ze židle a mám na ní také svůj osobní názor, ale v tomto případě s ní souhlasím. Tento web je podle mne vyloženě propagační. Jeho provedení je tak hloupé a směšné, že snad nemůže ani ublížit. Respektuji svobodu slova a rozhodně bych proti tomuto webu nezakročoval. Na Moravsko Slezský separatismus, či nacionalismus věří snad jen pitomec. Jsem Moravák a mám Moravu rád. Ale naše republika je tak miniaturní a tak nepočetná, že tyhle ty bláboly nemají šanci uspět. Neznám osobně jediného Moraváka, který by se nepovažoval za Čecha. Rozdíl mezi Moravou a Čechami je jenom v názvu. Detailní rozdíly jsou pak už stejné jako v každém jiném regionu, od Valašska až po Chodsko. Na Moravě je natolik ...jak bych to pojmenoval...snad jen ....kmenových rozdílů, že snad ani nevím, zda se dá používat pojmenování Moravák. Slovácko, Valašsko, Slezsko, Těšínsko a další. Valaši jsou původem někde z Trácie, Slezáci jsou všechno, Slovácko, Haná. Všichni by se dokázali poprat v hospodě za to své rodové zařazení, ale na mistrovství všichni budou řvát Češi, Češi. Je to asi jako by řekl občan Plzně, že není Čech, ale jen Plzeňák.

hubert

25. 04. 2015

Paní Pašková, přečetl jsem si řadu článků Vámi zmíněné internetové stránky. S některými názory, které tam jsou, sice nesouhlasím, ale vydávat tuto stránku za ruskou propagandu mi přijde jako úlet. Ale u Vás už je člověk zvyklý na ledacos, takže mne to zase tolik nepřekvapuje. Každopádně byste i Vy měla ctít tuzemskou Listinu základních práv a svobod, která v čl.17 odst.2 hovoří o právu na svobodu slova - jinak se dostaneme někam před listopad 1989, kde jakýkoliv odlišný názor než ten z oficiálních kruhů byl považován za nežádoucí a trestal se i vězením. Někdy si říkám, že asi není daleko doba, kdy pokud ráno nevyjde Slunce a bude pršet, tak Vy budete na této stránce (nebo třeba i jinde) přesvědčovat ostatní, že v tom má prsty ruský prezident Putin, který záměrně zaúkoloval tajné služby, aby to zařídily ve snaze destabilizovat ČR. V takovém případě už to asi bude na pohovor s nějakým odborníkem v oblasti psychiatrie.

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací