Imigrační vlna je něčí „válečný nástroj“. Komu hraje do krámu?

 09. 09. 2015      kategorie: Izraelská škola proti terorismu    

Nebavme se chvíli o tom, kdo je uprchlík a kdo ekonomický imigrant. Posuňme optiku, jíž problém nahlížíme, z kukuřičného pole na maďarsko-srbské hranici a ubytovny pod Bezdězem, jejichž záběry nám dokola předkládají média, na celkovou geo-politickou situaci. Evropa se nechává rozeštvat, a místo aby zasáhla proti původcům jejího bezprecedentního napadení, tak plýtvá energií na vymýšlení kvót.

Vážení, migrace tu byla vždy. A nějaké války, hladomory, diktatury a další její příčiny také. Vyspělé státy odedávna vstřebávaly přistěhovalce, snad i ku prospěchu své demografické stability, ekonomického rozvoje, zodolnění genofondu a postavení výkonějších fotbalových manšaftů. My jsme tady zažili velký příliv Řeků, občanů bývalé Jugoslávie, Ukrajinců… Německo zase nemělo problém vstřebat Turky, Francie Alžířany, Britové mix občanů celého ex-impéria atd. A vice versa – Čechoslováci se masově vydávali na západ a Irové do USA a ruští Židé do Izraele a tak podobně.

Každopádně, teď je to najednou jiné – počet osob směřujících do nejbohatších států Evropy je enormní. Ale ne proto, že už několik let trvá v Sýrii válka a v Eritreji chudoba a diktatura. Všechny tyhle imigranty muselo uvést do pohybu ještě něco jiného, právě až nyní. Když sledujete, s jakými přemrštěnými očekáváními se sem hrnou, je nasnadě, že jim je musel někdo vnuknout. Cíleně, systematicky, masově. Jsou použiti jako zbraň – jednak psychologická (vyvolávají mezi občany i celými státy rozpory), dále ekonomická (v tomto množství a složení zatíží evropskou ekonomiku), v neposlední řadě i násilná (neboť se mezi nimi ukrývají radikálové a potenciální teroristé i běžní kriminálníci).

A teď se podívejte, kdy se to děje a co se mimo to děje… Samozřejmě, na první pohled vás napadne souvislost s Islámským státem, ovšem původ uprchlíků se s jeho územími zas tolik nekryje. Navíc, položili jste si někdy otázku: Kde a kdy a jak se IS vzal? Taková organizace se nerodí z prachu. A proto si hledejte jiné světové dění v dané časové ose...

Když Rusko vyjevilo, že má opět imperiální ambice a geografické nároky. Když Rusko začalo postupovat podle nové doktríny využívající propagandu, páté kolony a nekonvenční vojenské operace zelených mužíčků na rekreaci. Když Rusko proto čelí ze strany Evropy sankcím, jejichž odvolání se stále nedostává na pořad dne. Když právě Rusko znemožnilo rychlé řešení syrského konfliktu odstraněním Asada. Když před pár dny vyšlo najevo, že v Sýrii vede Rusko vojenské operace – opravdu si myslíte, že až od minulého týdne?

Jistě, snahu o výměnu severoafrických a blízkovýchodních režimů (tzv. arabské jaro) odstartovaly USA, Itálie, Francie a Británie. Těm došel dech záhy nu a Američané to zpackali kvůli slabosti a ultralevičáctví Obamovy administrativy. Ale i proto, že jim v tom aktivně bránil Putin. Ten je teď tak na koni, že chce navíc vojensky intervenovat (zase) v Afghánistánu, který spojenci trestuhodně předčasně vyklidili (tedy oni tam ještě nějací jsou, včetně našich hochů, tím spíše vidíme, nakolik se Putin cítí).

A podívejte se na další pochybné státy a to, jak se mění mapa potenciálních přátel a nepřátel, aby to nebylo jen o Rusku. Takové Turecko se konečně zapojuje do boje proti Islámskému státu tím, že pod touto zástěrkou bombarduje Kurdy, kteří jediní dosud úspěšně s IS bojovali a třeba ČR jim na to poslala minuci. Přitom ale Turecko nakupuje od IS ropu z dobytých vrtů, toleruje na svém území jejich výcvikové tábory a nechává jejich bojovníky do IS a zpět volně proudit. Druhým směrem tudy také procházejí či odtud vyplouvají utečenci. Ten utonulý hoch, jehož fotografie obletěla svět, vyplul a byl vlnami přinesen zpět na tureckém pobřeží (jeho rodině tam přitom už nic nehrozilo a přesto tak riskovali).

Jak je možné, že takové jednání některým státům prochází? Protože Obama se na počátku svého působení přeorientoval na dálný východ a vzdal se zásahů ve starých oblastech zájmu. Protože OSN nefunguje, složení Rady bezpečnosti je přežité – umožňovat právo veta nepříteli je absurdní. A především, Evropská unie je neskutečně slabá. Tak dlouho a důsledně potírala projevy vůle národních států, které ji ve skutečnosti pořád tvoří, až jim sebrala akceschopnost, kterou sama jako „superstát“ nikdy nedokázala vybudovat.

Ještě na jaře čelní představitelé EU spílali okrajovým zemím Schengenského prostoru, že nebrání hranice. Nyní titíž kritizují tytéž země, že se o to snaží. Maďarsko, hlídej hranice! Maďarsko, nestav na hranicích plot! Zadržte imigranty! Ale nedržte je v táborech! Nicméně, přesně tohle zmatečné jednání se dalo přeci očekávat, takže opravdu stačilo spustit ve vytipovaných zemích propagační kampaň „Приходите в Европу“ a pak si počkat. Nedoufejme, že to ustane, příliv imigrantů bude dál stoupat. Ti poutníci o tom nevědí, ale pravdou je, že se stali novým typem zbraně hromadného ničení, proti které nemáme štít, vakcíny ani kryty. A reagovat tím, že si je přerozdělíme a zaopatříme, je jako srážet horečku pobytem v sauně.

I kdybychom nyní proměnili Evropu v pevnost a začali zasahovat v místě konfliktů, vyhnout se budoucím potížím vyžaduje i vyvést ty lidi zpátky. Na tom ale nikdy nenastane napříč EU shoda, takže dříve či později si zase opevníme národní státy a pak se jako už tolikrát v dějinách vymlátíme mezi sebou. O obnovu se postarají Rusové a Osmané, ale pak už to nikdy nebude Evropa, kterou jsme znali.