O nás: Na bezpečnosti nám záležíO nás: Na bezpečnosti nám záleží Podporujeme naše válečné veterányPodporujeme naše válečné veterány Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!

Anketa – odpověď 1: Cítíte od společnosti za svou službu v armádě dostatečný projev uznání?

 24. 09. 2018      2 komentářů

Týdeník Respekt nedávno prováděl anketu mezi našimi vojáky a vojákyněmi – viz otázka v nadpisu. Odpovědi sháněl v krátkém časovém intervalu a od těch, kdo byli ochotni zveřejnit jméno a fotografii. To tady na Ozbrojeneslozky.cz nepožadujeme, proto jsme vymysleli, že odpovědi, které v Respektu vyjít nemohly, vydáme na pokračování aspoň zde. Nabízíme první…

Byla mi položena otázka. „Cítíte od společnosti za svou službu v armádě dostatečný projev uznání?“ Mé pocity jsou smíšené a odpověď neurčitá.

Když jsem před šestnácti lety začínala svou vojenskou kariéru, cítila jsem velké uznání a vděk. Tenkrát jsem nastupovala na místo u Výcvikové základny CO. Bylo to v létě roku 2002, kdy řádily povodně. V tu chvíli jsme byli potřební a lidé nás vítali s otevřenou náručí. Se slzami v očích kvitovali náš příchod a s vděkem nabízeli aspoň kávu, mnohdy hořkou. Slovy jedné paní: „Můžou si dát vaši kluci kafe, bohužel hořké. Voda nám vzala i cukr.“

Dnes jsou lidé plní záště, závisti a zloby. Vidí jen to, co chtějí. Výhody, které nám zaměstnavatel poskytuje. Nikdo z nich už nevnímá tu zodpovědnost za rozhodnutí, která činíme a za která neseme odpovědnost. Vojáci v zahraničních misích mají na stěžejní rozhodnutí mnohdy jen zlomek vteřiny a s tímto rozhodnutím pak musí žít celý život.

Účastnila jsem se debaty, kde se mě známí ptali, jak bych se zachovala, kdybych musela namířit zbraň proti jiné osobě.  Nikdo z nás netuší, jak se zachová v situaci, ve které ještě nebyl dřív, než se do ni dostane. V takové situaci musíte přemýšlet jako voják, ne jako matka, otec, teta…  Musíte chránit svou jednotku, civilní obyvatelstvo a taky sebe. Takže dojde-li k situaci, kdy je potřeba otočit zbraň proti jiné osobě (teroristovi), říkám ano.  A když došlo na otázku dětí, kteří drží namířenou zbraň, nebo mají na těle nějaký výbušný systém a stojí proti vám a vaší jednotce, i tehdy jsem řekla ano.  Tímto výrokem jsem byla odsouzena.

Zkuste se nad tím zamyslet. Jste vy a kamarádi, se kterými sdílíte vše. Jste závislí jeden na druhém a nastane tato situace. Vystřelíte a zachráníte tím život sobě a kamarádům, kolegům. Nebo nevystřelíte, protože je to dítě, a zemřete všichni.

Závidět nám můžete, musíte-li, bonusy, které máme, ale nekritizujte nás za naše rozhodnutí a názory. Je to naše práce. My usínáme s těžkými myšlenkami a budíme se z nočních můr. Ne vy, ale my se s tím musíme učit žít. Můj názor? Generace, která si nás vojáků vážila, pomalu vymírá. A ti mladí, ti si neváží ničeho a nikoho.

 autor: Redakce

anketa váží si lidé vojáků očima vojáka

Komentáře

M-Esko

25. 09. 2018

Nechápu jak lidé mohou někoho odsoudit za to, že by ve výše popsané situaci zabil dítě. Nevím jestli by radši viděli by radši viděli přílet našich vojáků v rakvích. Jen s jednou věcí nesouhlasím. Mladí si Vás váží. Ne všichni, ale jsou zde tací, kteří si práce a nasazení naší armády cení. Příklad můžu být já (21) a mí přátelé.

blight

25. 09. 2018

Super odpověď. Myslím, že dobrý voják by neměl odpovědět jinak. Ti kdo tě za to odsoudí jsou hloupý a jejich odpor je jen jejich hloupost. Jsem rád, že máme tak dobrou armádu, i za těch podmínek, které občas mají. Vážím si našich vojáků....

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací