O nás: Na bezpečnosti nám záležíO nás: Na bezpečnosti nám záleží Podporujeme naše válečné veterányPodporujeme naše válečné veterány Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!

Nejen šílený střelec, ale také policie má na rukou krev!

 25. 02. 2015      97 komentářů

Když na místo přijela hlídka, pálil po ní střelec zpoza baru. Policisté viděli postřelené hosty a prý v souladu s předpisy se rozhodli stáhnout a čekat posily. Zranění mezitím vykrváceli. Vážně by ve dvou byl problém střelce sejmout, když ke všemu policisté měli neprůstřelné vesty?

Ne, tohle není v pořádku. Policisty, hasiče a vojáky platíme z daní proto, aby nás chránili, a to i za cenu vlastního života. Proto je součástí jejich platu rizikový příplatek, proto existují mechanismy (jakkoli nedokonalé), jak zabezpečit jejich rodiny, pokud se ze služby už nevrátí. Policisté a vojáci jsou ozbrojeni, vycvičeni, mohou legálně použít násilí proti pachateli/nepříteli. Není proto možné, aby si usmysleli (dali do standardních operačních postupů), že z boje utečou, když se ocitnou sami v ohrožení.

poli
Foto: Já nic - já policista (zdroj NOVINKY.CZ)

Řekneme to natvrdo: pokud je zde volba mezi smrtí policisty a jím chráněného občana, je to policista, kdo má zemřít. Pokud není ochoten riskovat, pak to není policista – dělá totiž totéž, co průměrný občan – uteče, schová se... Správně reagoval naopak jeden z hostů – při přebíjení se vrhnul na střelce s židlí, tím zachránil život svůj a dalších dvou osob. Ostatně v podobných situacích je tento způsob jediný nadějný (popsali jsme jej shodou náhod nedávno v tomto článku).

Příčinou úmrtí po postřelení je jen několik stavů: „Vypnutí" zásahem mozku či krční míchy, udušení/srdeční selhání (při zásahu srdce, dýchacích orgánů, pneumotoraxu) a především vykrvácení. U takových zranění vás ke smrti přibližuje každá minuta, to je policistům jistě známo. Přesto zvolili postup, který nechal raněné bez pomoci dvě hodiny! Svou zbabělostí ztělesněnou do operačních postupů se policie postarala o to, že do nemocnice se podařilo přepravit už jen jednu oběť.

Je naprosto bez pochyb, že dva policisté, ozbrojení a odění do neprůstřelných vest (aspoň to uvádějí média, jiné zdroje tvrdí, že šlo jen o taktické vesty, PČR to ale nedementovala), by pachatele zpacifikovali, kdyby se nepodělali. Jeden by zahájil krycí střelbu, druhý by zaujal vhodné postavení. Pokud by byl střelcem zasažen, tak jen za cenu, že by se střelec odkryl, pročež by mohl být zasažen kryjícím policistou. Připomeňme, že jeden z hostů zvládl předtím střelce odrazit jen židlí.

A i kdyby to policistům kvůli jejich neumětelství nevyšlo, aspoň by se pokusili a splnili tak svoji povinnost. Bylo by mnohem lepší zakládat sbírku na podporu pozůstalých po padlých policistech, než pro pozůstalé po hostech restaurace obětovaných na oltář policejního systémového selhání. (Mimochodem – budou se odteď z peněz obcí a krajů odškodňovat pozůstalí po obětech všech násilných trestných činů? PR uherskobrodského starosty je poněkud nevkusné, jen v té kritice policie má pravdu.)

Kdo chce, nechť posílá peníze pozůstalým, ale především by každý měl poslat dopis Policii ČR, aby svůj postup kriticky analyzovala, přiznala spoluvinu a změnila své předpisy. Policie, to není jen zásahovka, naplnění smyslu existence tohoto sboru musí být schopen i ten nejposlednější pochůzkář!

PS: Jak by to asi dopadlo, kdyby v té restauraci seděli další ozbrojení občané? Je opravdu absurdní volat po omezení práva na držení střelných zbraní. Šílenec by vraždil i holýma rukama. Chyba je v absenci povinnosti lékařů sdílet informace (zde psychiatra a obvoďáka), škoda že se stopnul projekt elektronických zdravotních knížek. Sem je třeba upřít pozornost, bláznovi měly být zbraně dávno odebrány. (Viz náš včerejší článek).

Doplněno - reakce na nejčastější protiargumenty čtenářů - policistů:

1) Zpravodajské zdroje shodně uvádějí, že dvojice policistů do prostoru nahlédla, viděla zraněné na zemi a židlích a střelce za barem. Zdá se tedy liché omlouvat je tím, že o situaci neměli přehled. Ostatně na linku 158 jistě přišla volání i od těch, kdo se zachránili - policie tedy věděla, že střelec je jeden, patrně měla nahlášen i jeho arzenál.

2) V diskusích se hojně vyskytuje argument, že policisté berou málo, mají chabý výcvik a nedostatek cvičných střeleb, proto je logické, že se stáhli... Otázka z článku zůstává: Nač je tedy policie, která není materiálně, fyzicky a psychicky, ale také morálně vybavena k naplnění hesla, které si lepí na každé auto a kvůli němuž je státem ustanovena?

3) Mnoho policistů vnímá článek osobně jako útok na svou osobu - pak je třeba jej znovu pozorně přečíst, článek totiž útočí na celý systém. Je zvláštní, že ministr vnitra žádá více peněz kvůli nasazení pyrotechniků ve Vrběticích a nikoli kvůli zabezpečení elementárních předpokladů fungování policie již od úrovně pochůzkářů, kteří se dostávají do krizových situací jako první a od nichž občané očekávají pomoc a ochranu.

4) Mnoho diskutérů se trefuje do autorky. Musím vás upozornit, že mám mezi policisty a vojáky řadu přátel, do problematiky mám mnohem hlubší vhled než řadový občan, v 90 % případů se policistů zastávám. Že soudím od stolu? Hvízdaly kolem mě kulky z Dragunova i rakety. Mám plné právo i kompetenci chtít po vás, abyste se neposírali. Jestli to neunesete, tak si aspoň odpusťte urážení mé osoby. Napište svůj článek - to je jediný legitimní způsob, jak reagovat na můj názor. Jinak jste srabi nadvakrát, diskusní žvanílci.

Komentáře

hubert

27. 02. 2015

pro p.Ezredfordulo: Nepřipadá mi můj komentář jako demagogie. Napsal jsem ho proto, že mám z vašich komentářů pocit, že byste dokázal podobnou situaci hravě zvládnout - tedy minimálně teoreticky určitě. Ale teorie a praxe je něco jiného, což byste pochopil, kdybyste měl přejít od slov k činům. Škoda, že nedá zařídit, abyste byl vyslán na podobný zákrok a zakročil tam, když máte tolik výhrad. Pak by vám asi ledacos došlo - pokud byste přežil. Co se týká přístupu těch dvou policistů co byli na místě první, tak si myslím, že udělali v rámci možností, které měli, co se dalo. Že Vám se to nelíbí, je Váš problém. Kritizovat je snadné, ale to umí každý - obzvlášť pokud (jako třeba Vy) píše své příspěvky v klidu, kde po něm nikdo nestřílí a není v ohrožení života. Pokud jste elektrikář, tak se držte svého řemesla ve kterém budete nejspíš odborník a nemluvte o něčem čemu viditelně nerozumíte. Neberte to jako posměšek, ale jako dobře míněnou radu. Já se také nemohu vyjadřovat na odborné úrovni o práci elektrikáře, protože tomu nerozumím a stejně tak se Vy raději nevyjadřujte o práci Policie v případě Uherský Brod, když nemáte žádné zkušenosti se zákroky tohoto typu a prací u Policie vůbec. V opačném případě budete za hlupáka.

Hewlettak

27. 02. 2015

To Ezredfordulo: Nebude tomu asi věřit, ale podobná příhoda se mi opravdu stala jen "profesionál" elektrikář mi doma zapojil zařízení, které nakonec probíjelo (nebyla to vada zařízení). V tom případě, dle Vás, mám právo říkat že všichni elektrikáři, potažmo i vy, jste flinkové kteří nic nedokáží, jen tahat s lidí peníze a lidem asi nezbude nic jiného než si opravdu udělat zkoušky z elektriky a poté si vše doma udělat sami. Ani nevím jestli zmíněný elektrikář dodnes vykonává svou profesi, nebo byl tak čestný že své řemeslo pověsil na hřebík... Myslíte si, že je na místě srovnávat Vaši profesi elektrikáře (jakkoliv mnou nesnižovanou) s profesí policisty?

ghost.stalker

27. 02. 2015

Wow tady je tolik "expertů" na taktiku policejního zákroku, tolik "elitních střelců", kteří neminou ani pod palbou a "hrdinů", kteří by neváhali nasadit své vlastní zdraví a životy :) Ano tímto se otevřeně vysmívám všem pomalu myslícím kritikům zákroku :)) btw. Pro místní austerity politikou posedlé neocony víte ty dojezdové časy mají svůj důvod poděkujte panu Kalouskovi a panu Johnovi za prakticky dokonalou sabotáž PČR.

Ezredfordulo

27. 02. 2015

pro Huberta: typický demagogický protiargument. Proč bych já měl vstoupit do řad policie? Já jsem elektrikář. Až si mě vy pozvete domů, abych Vám opravil rozvaděč, nebo boiler a já jako profesionál to provedu tak, že vás boiler bude "kopat" a nebude hřát, taky vám povím, že když se vám to nelíbí, tak si udělejte zkoušky z elektriky a opravte si to sám. Nezdá se Vám to mimo? Policista je tu od toho, aby pomáhal a chránil. Má to napsáno na každých posr. dveřích jejich posr. aut za x milionů. Máte pocit, že ti dva pomáhali a chránili? tak max. sami sobě. Lidi v té putice nechali na pospas osudu. Kdyby se aspon pokusili, třeba neúspěšně,ale ono nic. Až vám bude hořet barák, tak taky budete jistě brát s klidem, když budou hasiči stát před barákem a nechají vám shořet vaše děti uvnitř, protože by riskovali a musí přece zajistit prostor, aby náhodou vašemu sousedovi nechytla od vašeho domu jeho kadibudka na zahradě, ne? Promiňte,ale takový přístup já nechci, policii, která umí akorát nasadit botu na auto ,nebo oflastrovat strejdu, co jede 55 na 50, fakt nepotřebuji.

hubert

27. 02. 2015

pro p. Ezredfordulo: Pokud máte pocit, že byste danou situaci v Uherském Brodu dokázal vyřešit lépe, pak neváhejte, vstupte do řad Policie a až někdy nastane podobná situace, můžete všem ukázat jak na to, místo teoretických debat na internetu. Nadšení pro akci Vám podle všeho nechybí, a budoucí kolegové jistě ocení, že jim půjdete příkladem. Možná bych doporučil vzít si sebou k Policii ještě nějakého kamaráda s podobným přístupem, který máte i Vy, abyste snadněji vytvořili sehraný tým a nemohl se vymlouvat na zbabělost svého parťáka. Přeji Vám hodně štěstí.

hubert

27. 02. 2015

pro PETRA: Petře, já jsem policista a myslím si, že v takové situaci jako nastala v Uherském Brodě můžete jako řadový policista co je na místě první udělat to, že se pokusí v rámci možností seznámit se situací a vyhodnotit zda na zákrok stačíte sami s kolegou nebo ne. Na což máte někdy velmi krátkou dobu třeba v řádu několika sekund. Když zůstanu u toho střelce z Brodu, tak abyste měl nějakou reálnou šanci na úspěch je mimo jiné třeba mít informace jak to v objektu vypadá - zda je možnost se dovnitř dostat tak, aby si Vás střelec nevšiml. Protože pokud už se tak stalo, že všiml a střílí po Vás, tak Vaše šance jsou v podstatě jen teoretické a nezbyde Vám nakonec než požádat o posily plus vyjednavače se zásahovkou, nechat zavolat sanitky, zajistit místo, aby se tam nedostal někdo další koho by mohl střelec trefit a snažit se udržet střelce v budově, kde je, aby neunikl někam do ulic a nepokračoval v zabíjení. Podle toho co jsem pochopil, tak tohle byl případ střelce z Brodu - byl schovaný za barem, měl výhled na vchod, věděl o policistech a střílel po nich. Abyste se k němu dostal, musel byste podle všeho proběhnout volným prostorem od dveří k němu blíž, což by jistě trvalo minimálně několik sekund během kterých vás má oba na mušce. A vzhledem k tomu, že na takový zásah nejste především vybaven věcmi typu zásahová výbuška, která nadělá v místnosti takový hluk, že to střelce paralyzuje minimálně na dobu několika sekund, která postačí na bezpečné překonání tohoto nebezpečného prostoru mezi ním a Vámi, tak je lepší přenechat iniciativu v zásahu zásahové jednotce, která disponuje jak potřebným vybavením, tak taktickými zkušenostmi. Když se vrátím na úplný začátek, tak si myslím, že jako řadový policista máte v situaci alá Brod šanci na úspěch, kdy ještě střelec nezačal střílet a když už ano, tak není někde schovaný, mezi ním a Vámi nejsou civilisté a je možnost se k němu nějak nepozorovaně dostat a překvapit ho. Jinak nemá smysl si hrát na hrdinu - skutečná přestřelka není jako počítačové hry Call of Duty nebo Battlefield, kde když vás trefí, máte po chvíli další život. Pokud jde o životy rukojmích na místě, je potřeba zajistit, aby se k nim mohli zdravotníci bezpečně dostat, což v situaci, kdy je s nimi v místnosti střelec, který střílí a situace je taková jaká je, prostě není možné.

Risen

27. 02. 2015

Hewlettak: ufff.. to mi odlehlo.. v tom případě beru zpět a platí to pouze pro pí. Paškovou

Bogas

27. 02. 2015

Tak dalsi expert Petr. Petre vy neznate rozdil mezi zasahovou jednotkou a urnou? Jak muzete porovnavat SWAT a URNU. Kdyztak zasahovku a swat to jsou pobne slozky. Kazdopadne urna je trosku neco jineho. A pokud nevite ani takovou zakladni vec proc tu ze sebe delate blbce. Dale bych chtel podotknou ze utok na ozbrojeneho cloveka ktery se kryje a nemusi nikam postupovat. Je dost slozity i pro zasahovou jednotku nebot on je kryty a oni musej postupovat bez krytu k nemu. Proto se v takkvem pripade pouzivaji vybusniny (pecka) a dale prvni clen druzstva ma na sobe balistickou prilbu i s neprustrelnym sklem vestu s limcem a ktera ma i kryt az ke kolenum. Dva radovy policiste ani deset takovych toto vybaveni nenahradi. A ty vycviky v tech skolach myslite ze to ma kazdy policista. Jsou to jen Pr akce policie pro verejnost. Omlouvam se za chyby pisu z telefonu.

Ezredfordulo

27. 02. 2015

Vážení fízlofilové, nechápu, jak se můžete těch nýmandů zastávat? Takové diletantství, co tam ti dva předvadli, to byl vrchol., Oni se vůbec o nic nepokusili, jen stahli ocas a utekli jak malí kluci. Takové na hodinu vyrazit a poslat do pekárny makovat buchty. Na brodském příkladu jasně vidíme, že jediné, co český policajt umí, je dát pokutu strejdovi na silnici za 55 na 50ce. Nic jiného ta ban da lenochů neumí. PČR je ostudou policie vůbec. Je mi z toho na zvracení.

Hewlettak

27. 02. 2015

TO Risen: Předčtěte si můj příspěvek ještě jednou prosím a poté jej berte jako VELKOU ironii. Je pravdou, že toto upozornění jsem asi měl napsat na konec, ale měl jsem za to, že snad nikdo nemohl myslet mé absurdní věty vážně, stejně tak jako celý článek.. jak vidím spletl jsem se a to je mi opravdu líto.

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací