O nás: Na bezpečnosti nám záležíO nás: Na bezpečnosti nám záleží Podporujeme naše válečné veterányPodporujeme naše válečné veterány Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!

Policie ze závisti zablokovala pořízení dronu strážníkům v Dubí

 20. 05. 2015      5 komentářů

Tak nějak typicky čecháčkovské, chce se říci nad zmařením dotace, za niž plánovala Městská policie v Dubí asi jako vůbec první obecní policie v zemi pořídit malý dron osazený termokramerou. Pojďme si o tomto případu říci něco více...

dronn
Foto: Pořízení dronu pro obecní policii v Dubí bohužel nedopadl

Dubští reagovali na dotační pobídku Ministerstva vnitra a hodlali z ní získat 70 % financí na pořízení dronu s termokamerou (celkově za 600 tisíc), přičemž zbylých 30 % by zaplatila obec. Její zastupitelé ani ministerští úředníci nic nenamítali, jenže ozvala se teplická policie, která byla proti. A to – držte se – z důvodné obavy, že by strážníci dronem narušovali vyšetřování trestných činů a pořízené záběry prodávali médiím. Samozřejmě za tak hloupou argumentací se mnohem spíše obyčejná nepřejícnost, prostě podle hesla: když ne my, tak oni taky ne.

Velitel dubských strážníků nad tím jen kroutí hlavou, ale slíbil, že další rok požádá o dotaci znovu. Nyní mu ovšem nepomohla ani argumentace tím, že obecní policie ze zákona smí využívat kamerové systémy, fotopasti apod., ani popis úkolů, při jejichž plnění by se dron hodil. Jmenujme hlídání chatových oblastí, zejména v zimě, kdy se stávají terčem bezdomovců a zlodějíčků.

Samozřejmě by byl dron připraven i pro pátrání po osobách: „Minulý rok jsme se podíleli na hledání staré paní, která byla nalezena mrtvá v lese pouze 500 metrů od domova důchodců. S dronem vybaveným termovizí bychom ji velmi pravděpodobně našli a mohla žít," podotkl smutně velitel Pykal. (Připomínáme, že právě tomuto určení dronů jsme věnovali samostatný článek.)

Co na to říct? Asi že pro jednou zase zvítězila zlovůle státních orgánů, namísto zdravého rozumu a ohledu na zájmy občanů. Nezbývá, než si přát, aby se drony konečně začaly napříč bezpečnostními a záchrannými složkami šířit, ideálně tak masově, aby si je nemusely závidět.

 autor: Redakce

Komentáře

VS Copter

29. 05. 2015

V první řadě měl autor článku napsat : pilot městské policie, aby mohl tuto činnost vykonávat, musí vlastnit Certifikace u ÚCL - povolení k létání a letecké práce, stejně jako PČR k vykonávání této činosti.

Martinius

22. 05. 2015

Dostali se ke mně určité informace, že by se článek mohl zakládat na pravdě. V tom případě bych chtěl požádat redakci, aby článek doplnila o ověřená fakta, ze kterých by to bylo i viditelné. Za prvé, by to mohlo pomoci vyřešit věc, za druhé, by to tak informaci nezpochybňovalo.

Martinius

22. 05. 2015

Cruan : Díky za odkaz. Tento článek by tu kauzu v Teplicích vysvětloval. Ovšem pokud někdo například vyslechne jen jednoho člověka někde u piva, jak klábosí jen to co si myslí a pak z toho vytvoří článek, je zde něco špatně. Co se týče těchto stránek, tak jejich úroveň se docela projevuje na zájmu lidí. Což je mnohdy pouhá nula. Většinou nás tu je pár, či vůbec nikdo, přičemž já asi z nějakého důvodu, který by si už zasloužil také pohovor u lékaře :) . Kdyby tyto stránky nenesly název Státní ozbrojené složky, tudíž se z nějakých záhadných důvodů neprezentovali jako platforma pro projev odborníků z řad příslušníků, jednotlivých složek, tak bych je ignoroval. Ovšem stále díky tomuto názvu na ně naráží spousta vojáků, policistů, hasičů a dalších, tudíž je mou morální povinností, sledovat to, co se o nás může nepravdivě publikovat a snažit se to uvádět na pravou míru. U těchto stránek jsou dobré články, ale až moc těch podle mne nepravdivých, či spekulativních. Co se týče Policie ČR, tak mám subjektivní dojem, že vyniká velké množství takových, které se snaží Policii ČR vyloženě očernit. A zatím byly všechny naprosto podle mne nepravdivé a zavádějící, takže to už hraničí s úmyslným poškozováním dobrého jména, neboť se v tom dá již rozpoznat přímočará snaha publikovat články s jistým úmyslem. Pokud by se ukázalo, že tento článek by byl smyšlený, to znamená, že by se opíral jen o jedno tvrzení, které je značně zkreslené, je tím do jisté míry porušena nejen novinářská etika, ale vědomě uveřejněná informace, tak, že vzbuzuje dojem potvrzeného faktu a ne polemiky. Chytrý novinář by naspal, že bylo zjištěno podezření, že mohlo dojít díky PČR ke zmaření nákupu, protože….. Tak by to bylo v pořádku. Je tak uveřejněna hypotéza a jako taková je rozpoznatelná. Je-li však uvedeno, že tomu tak skutečně je, to znamená, že PČR skutečně něco takovýmto způsobem zmařila, je to podáváno jako fakt. V případě, že by se pak nezakládal na pravdě, tedy byl jen prostě dementován, či vyvrácen, tudíž neprokázán, je to vědomý úmysl autora tímto zveřejněním cíleně poškodit dobré jméno dané instituce, nebo projev neprofesionality.

Cruan

21. 05. 2015

Tento web začíná být čím dál zábavnější. Policie ze závisti zablokovala nákup dronů?? Ehm, jako doopravdy. Můžete mi říct, na základě čeho by se měla státní policie vyjadřovat k nákupu dronu u obecní policie? Viz Martinia, co takhle nějaký zdroj?? A nebo zkuste toto: http://ekonomika.idnes.cz/policie-zrusila-zakazku-na-nakup-dronu-d9j-/ekonomika.aspx?c=A150421_205143_ekonomika_rny

Martinius

21. 05. 2015

Zajímavý článek. Chtěl bych poprosit redakci, aby článek doplnila o nějaké upřesňující informace. Například, zda byl zdroj informací ověřen i mluvčí PČR. Protože kdyby to byla oficiální argumentace Policie ČR, která měla možnost ovlivnit celou záležitost, tak by to Tisková kancelář zcela jistě potvrdila a blíže vysvětlila, proč k tomuto závěru došli. Článek tak získá na věrohodnosti a nevyzní jako kachna. Děkuji. Jinak jsem rád, že taková témata zveřejňujete. Jen to prosím více doplňte o fakta. Když se ozvala Teplická Policie, kdo konkrétně? Vedoucí odboru, vedoucí oddělení. Oficiálně, neoficiálně? Dotazovala se jich redakce, zda je to pravda? Když píšete takovýto článek, dejte si více záležet. Děkuji za doplnění informací.

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací