O nás: Na bezpečnosti nám záležíO nás: Na bezpečnosti nám záleží Podporujeme naše válečné veterányPodporujeme naše válečné veterány Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!

Nejen šílený střelec, ale také policie má na rukou krev!

 25. 02. 2015      97 komentářů

Když na místo přijela hlídka, pálil po ní střelec zpoza baru. Policisté viděli postřelené hosty a prý v souladu s předpisy se rozhodli stáhnout a čekat posily. Zranění mezitím vykrváceli. Vážně by ve dvou byl problém střelce sejmout, když ke všemu policisté měli neprůstřelné vesty?

Ne, tohle není v pořádku. Policisty, hasiče a vojáky platíme z daní proto, aby nás chránili, a to i za cenu vlastního života. Proto je součástí jejich platu rizikový příplatek, proto existují mechanismy (jakkoli nedokonalé), jak zabezpečit jejich rodiny, pokud se ze služby už nevrátí. Policisté a vojáci jsou ozbrojeni, vycvičeni, mohou legálně použít násilí proti pachateli/nepříteli. Není proto možné, aby si usmysleli (dali do standardních operačních postupů), že z boje utečou, když se ocitnou sami v ohrožení.

poli
Foto: Já nic - já policista (zdroj NOVINKY.CZ)

Řekneme to natvrdo: pokud je zde volba mezi smrtí policisty a jím chráněného občana, je to policista, kdo má zemřít. Pokud není ochoten riskovat, pak to není policista – dělá totiž totéž, co průměrný občan – uteče, schová se... Správně reagoval naopak jeden z hostů – při přebíjení se vrhnul na střelce s židlí, tím zachránil život svůj a dalších dvou osob. Ostatně v podobných situacích je tento způsob jediný nadějný (popsali jsme jej shodou náhod nedávno v tomto článku).

Příčinou úmrtí po postřelení je jen několik stavů: „Vypnutí" zásahem mozku či krční míchy, udušení/srdeční selhání (při zásahu srdce, dýchacích orgánů, pneumotoraxu) a především vykrvácení. U takových zranění vás ke smrti přibližuje každá minuta, to je policistům jistě známo. Přesto zvolili postup, který nechal raněné bez pomoci dvě hodiny! Svou zbabělostí ztělesněnou do operačních postupů se policie postarala o to, že do nemocnice se podařilo přepravit už jen jednu oběť.

Je naprosto bez pochyb, že dva policisté, ozbrojení a odění do neprůstřelných vest (aspoň to uvádějí média, jiné zdroje tvrdí, že šlo jen o taktické vesty, PČR to ale nedementovala), by pachatele zpacifikovali, kdyby se nepodělali. Jeden by zahájil krycí střelbu, druhý by zaujal vhodné postavení. Pokud by byl střelcem zasažen, tak jen za cenu, že by se střelec odkryl, pročež by mohl být zasažen kryjícím policistou. Připomeňme, že jeden z hostů zvládl předtím střelce odrazit jen židlí.

A i kdyby to policistům kvůli jejich neumětelství nevyšlo, aspoň by se pokusili a splnili tak svoji povinnost. Bylo by mnohem lepší zakládat sbírku na podporu pozůstalých po padlých policistech, než pro pozůstalé po hostech restaurace obětovaných na oltář policejního systémového selhání. (Mimochodem – budou se odteď z peněz obcí a krajů odškodňovat pozůstalí po obětech všech násilných trestných činů? PR uherskobrodského starosty je poněkud nevkusné, jen v té kritice policie má pravdu.)

Kdo chce, nechť posílá peníze pozůstalým, ale především by každý měl poslat dopis Policii ČR, aby svůj postup kriticky analyzovala, přiznala spoluvinu a změnila své předpisy. Policie, to není jen zásahovka, naplnění smyslu existence tohoto sboru musí být schopen i ten nejposlednější pochůzkář!

PS: Jak by to asi dopadlo, kdyby v té restauraci seděli další ozbrojení občané? Je opravdu absurdní volat po omezení práva na držení střelných zbraní. Šílenec by vraždil i holýma rukama. Chyba je v absenci povinnosti lékařů sdílet informace (zde psychiatra a obvoďáka), škoda že se stopnul projekt elektronických zdravotních knížek. Sem je třeba upřít pozornost, bláznovi měly být zbraně dávno odebrány. (Viz náš včerejší článek).

Doplněno - reakce na nejčastější protiargumenty čtenářů - policistů:

1) Zpravodajské zdroje shodně uvádějí, že dvojice policistů do prostoru nahlédla, viděla zraněné na zemi a židlích a střelce za barem. Zdá se tedy liché omlouvat je tím, že o situaci neměli přehled. Ostatně na linku 158 jistě přišla volání i od těch, kdo se zachránili - policie tedy věděla, že střelec je jeden, patrně měla nahlášen i jeho arzenál.

2) V diskusích se hojně vyskytuje argument, že policisté berou málo, mají chabý výcvik a nedostatek cvičných střeleb, proto je logické, že se stáhli... Otázka z článku zůstává: Nač je tedy policie, která není materiálně, fyzicky a psychicky, ale také morálně vybavena k naplnění hesla, které si lepí na každé auto a kvůli němuž je státem ustanovena?

3) Mnoho policistů vnímá článek osobně jako útok na svou osobu - pak je třeba jej znovu pozorně přečíst, článek totiž útočí na celý systém. Je zvláštní, že ministr vnitra žádá více peněz kvůli nasazení pyrotechniků ve Vrběticích a nikoli kvůli zabezpečení elementárních předpokladů fungování policie již od úrovně pochůzkářů, kteří se dostávají do krizových situací jako první a od nichž občané očekávají pomoc a ochranu.

4) Mnoho diskutérů se trefuje do autorky. Musím vás upozornit, že mám mezi policisty a vojáky řadu přátel, do problematiky mám mnohem hlubší vhled než řadový občan, v 90 % případů se policistů zastávám. Že soudím od stolu? Hvízdaly kolem mě kulky z Dragunova i rakety. Mám plné právo i kompetenci chtít po vás, abyste se neposírali. Jestli to neunesete, tak si aspoň odpusťte urážení mé osoby. Napište svůj článek - to je jediný legitimní způsob, jak reagovat na můj názor. Jinak jste srabi nadvakrát, diskusní žvanílci.

Komentáře

petr

27. 02. 2015

Huberte, ani já jako laik nejsem tak naivní, abych si myslel, že podobné situace budou řešit jen řadoví policisté a neude se volat SWAT, URNA...atd. Ale tam kde hrozí ztráty na životech z důvodu časového prodlení než přijede zásahová jednotka, tak je to z mého pohledu morální dilema, zda chránit v prvé řadě životy policistů-pochůzkářů nebo ne. Viděl jsem US dokument o útoku dvou mladíků na školu v USA, pozabíjeli spoustu spolužáků, zatímco pochůzkáři před školou čekali na SWAT.Výsledkem bylo, že pochůzkáři budou mít instrukci zasáhnot sami, než přijede SWAT, pač tím, že upoutají pozornost útočníků na sebe, moho zachránit spustu životů.

hubert

27. 02. 2015

Petře, Váš příspěvek je bohužel ukázkou toho jak málo víte o policejních zásazích tohoto druhu. To byste nejspíš pochopil, pokud byste se sám dostal do podobné situace a měl jí řešit. Vámi zmíněná morální povinnost jde v tu chvíli stranou, protože zásah má smysl jen tehdy pokud je reálná šance na úspěch. Což v daném případě a při počtu dva na jednoho nejspíš nebylo - nedělejte si iluze, že dva na jednoho je nějaká velká výhoda proti ozbrojenému šílenci co střílí po všem co se hýbe a u kterého nevím jestli třeba nemá v kapse u kabátu schovaný ruční granát. Kdybych byl na místě těch dvou policistů, zachoval bych se stejně jako oni. Představa, že řadové policisty vycvičíte tak, aby nebylo v takové situaci nutné volat zásahovou jednotku je naivní, protože k takovým zásahům potřebujete speciální výcvik, který nezískáte tím, že budete cvičit taktiku nebo chodit střílet třeba jednou týdně. Myslím, že i v USA to chápou, protože co mám možnost vidět nebo se jinak dozvědět, tak tam při podobných akcích vesměs používají speciální zásahové jednotky typu SWAT (kvůli tomu, že je to nutnost), kde řadoví policisté plní pouze podpůrnou roli.

petr

27. 02. 2015

Policisté jsou jen lidé a proto jsou mezi nimi i zbabělci. Vyhodnocení situace je subjektivní, jiný policista by třeba zasáhl, měli výhodu v tom, že byli dva, on jeden. Jako občan bych opravdu od policie očekával něco víc, než stát dve hodiny připosraný strachy před hospodou. Navím sami policisté řekli, že viděli uvnitř sedící a ležící hosty a že nevěděli v jakém jsou stavu, bylo jejich morální povinností se aspoň pokusit o zásah. Na druhou stranu, podobný problém řešili v USA kde řadoví policisté v těchto situacích také nechtěli zasahovat. Proto se rozhodlo, že budou cvičeni, aby např. v případě ozbrojeného útok na školu zasáhli ihned a nečekali na SWAT(obdoba URNY)

IVAN

26. 02. 2015

Vážená paní "autorko", doporučuji si najít FCB stránky pana Zdeňka Buřiče, přečíst si článek, který tam uveřejnil a pak si začít sypat popel na hlavu. Přestaňte urážet zasahující policisty, nestrkejte nos do věcí, kterým vůbec nerozumíte a raději pište o věcech o kterých alespoň něco víte. To, co jste dokázala vyplodit je neskutečná ubohost a je mi trapně za Vás. Opravdu Vás ještě jednou prosím, pište o věcech, kterým rozumíte. Třeba o vaření, pletení nebo já nevím, ale rozhodně ne o policejní práci, když tomu vůbec, ale vůbec nerozumíte a nevíte o čem to je. My všichni policisté Vám za to jistě poděkujeme a budeme rádi, když už přestanete.

rava

26. 02. 2015

Neuvěřitelný článek (špína). Tipoval bych to na zamindrákovance, který se chce zviditelnit a to, že to píše žena mi vyrazilo dech. Neznalost taktiky mě nepřekvapuje. To s jakou vervou by se hnala zemřít kvůli nápisu na dveřím je spíše na odborné vyšetření. Nevím, kdo konkrétně zakročoval (kluci po škole, zkušení a zapálení borci nebo strejdové s výsluhou), ale ve vteřině rozhodli, že udělají to co udělali. Po zvážení všech okolností měli zřejmě pádný důvod, proč tak učinili. A věřte, že i když je po všem, tak pořád přemýšlí, jak se mohli rozhodnout jinak. A to je jen tak neopustí. To, že tam nevběhli neznamená, že nic neudělali !! Soudě podle toho, co následovalo ze strany policie. V žádném případě v tom nehledám zbabělost. To atˇ si každý přebere sám, jestli soudí policisty, nebo ve skrytu duše sám sebe. Policista je jen člověk a to velmi průměrný - nemyslím ve zlém. Musí zapadnout do psychologického profilu,umět řídit na hranici únavy a za všech okolností, dělat psychologa, vyznat se v zákonech, být dobrý písař, být přiměřeně zdatný atd. Od všeho něco. Kam tím narážím, v něčem je lepší, v něčem horší. Paní Pašková si jej vysnila. Chtěla by, aby z něj byl během rvačky v hospodě Tyson, v případě pachatele na útěku Hamilton a Bolt, při handrkování s právníky Sokol, při poskytování první pomoci doktor, nejlepší střelec a pro jistotu v těžších zákrocích sebevrah. Policie by mohla zrušit veškeré útvary (dva univerzálové stačí) a takového lidi naklonovat. Dát jim 20 tis. měsíčně a nechat si od nich podepsat slib, že kdykoliv bezhlavě zemřou. Na ten by ale nedošlo, jelikož jsem se v článku dověděl, že vesta = nesmrtelnost. Konkrétněji nemá cenu reagovat. Hezký večer všem lidem zdravého rozumu, kteří si zde neléčí mindráky a upřímnou soustrast všem pozůstalým.

Risen

26. 02. 2015

Jarda: zbabělých policistů? hm... tak před tebou smekám.. z tebe by byl dobrý policista.. proč tam nejdeš a neukážeš nám jak se má takový zákrok správně provést? že bych se něčemu i přiučil.. další kretén, který jenom píše jak by to udělal a jak by to mělo vypadat pojď si to jednou zkusit ty JARINE!! a pak budeš psát jinak...

Jarda

26. 02. 2015

Autorka má naprostou pravdu. Dnešní policisté degradovali na výběrčí pokut za každou cenu.Výsměšné langerovské "Pomáhat a chránit" nahradili tržilovskou mantrou " Buzerovat a kasírovat". K objasňování kriminality je za nezájmu šéfů nic nemotivuje, protože veřejnost už rezignovala a spokojuje se se stovkami jalových výmluv "proč to nejde". O nasazení života, jak to stojí v jejich služební přísaze ani nemluvě....Kolik lidí ještě bude muset vinou neschopných a zbabělých policistů zemřít, než veřejnost začne po policajtech vyžadovat plnění jejich služebních povinností, za které jsou placeni??? Neznám žádnou jinou profesi, kde by se daly pracovní povinnosti odfláknout tak jako u policie ČR

hubert

26. 02. 2015

pro p. Bogase: Taky si myslím, že v rámci možností udělali ti dva policisté co šlo. Ale pokud mám být upřímný, tak na nějakého ozbrojeného šílence co je v úkrytu (prý to tak mělo být) by si i s výcvikem troufl zakročit ve dvou lidech asi jen hodně odvážný člověk - spíš dobrodruh, protože riziko nezdaru je velmi vysoké. Zdá se mi lepší povolat v takovém případě posily - více kolegů, více zbraní, hustší palba a větší šance, že se někdo trefí.

Bogas

26. 02. 2015

Dále aby bylo jasno neobhajuji systém. Policisté na místě dělali, co mohli v rámci kvality svého výcviku a vybavení. To že, je to nastaveno špatně, s tím souhasím. Většina lidí a ani jim to nezazlívám nemá absolutně o práci,vybavení a výcviku policie ani páru.

Bogas

26. 02. 2015

Je vidět, že novinářem může být každý, snůžka nesmyslů, kterou zde autorka článku sepsala je ale "ohromující". Nejvíce mě pobavil termín Krycí palba, pokud by autorka měla pojem o tom co to znamená věděla by, že se jedná o vojenskou techniku používající se na nepřáteksém území, ne v zastavěné a obydlené lokalitě, kde se můžou nacházet civilisti, nebo rukojmí. Jedná se totiž o dost nepřesnou střelbu, ale to autorka jako "expertka" na taktiku určitě ví, rád bych se s ní setkal, během asi tak 5-ti minutového dialogu bych z ní nejspíš udělal nekompetentního hlupáka. Zajímalo by mě, zda autorka ví kolik je potřeba nábojů na takovou krycí palbu, a zda ví, kolik nábojů u sebe má policista ve službě. Zda ví, jak daleko byl střelec od hlídky, což je při použití krátké zbraně velmi důležité. Proč? To autorka jistě ví. Jedná se o rozptyl zbraně na vzdáenost větší jak 15m. Také zda vím jestli policisté na místě veděli, kde se nachzejí v objektu zranění a zda je mohou případnou střelnou na pachatele nechtíc zasáhnout. Opravdu velmi rád bych s ní tu diskuzi provedl, aby jí konečně někdo argumetny přímo do očí vysvětlil jak hloupá je. Tímto ji vyzývám ozvěte se a můžeme spolu udělat rozhovor.

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací