O nás: Na bezpečnosti nám záležíO nás: Na bezpečnosti nám záleží Podporujeme naše válečné veterányPodporujeme naše válečné veterány Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!

Politici si pletou smysl armády. Nahnali vojáky do Vrbětic, teď je posílají na hranice. Kde jsou ti, kdo to mají skutečně v popisu práce?

 31. 08. 2015      3 komentářů

Tohle už je opravdu moc. Jistě, leckterý občan zajásá, že je armáda „konečně k něčemu dobrá“. Ve skutečnosti jde o plýtvání jejími silami – to když zastává práci pro policii či dokonce soukromou securitu, nebo by měla zastoupit Službu cizinecké policie a Celní správy. Ex-ministr obrany Vondra trefně poznamenal (pf): „Vojáci jsou cvičeni střílet, to v případě imigrantů není asi řešení, které bychom si přáli.“ Nejhorší je, že vojáky by poslal na hranice sám veterán a novopečený předseda Úsvitu Miroslav Lidinský. A současná vláda je toho schopná…

Nejprve si osvěžme bezmála rok starý příběh výbuchu muničního skladu u Vrbětic. Po všech stránkách případ pro policii. Lze samozřejmě pochopit, že na místo byli povoláni vojenští pyrotechnici – jednak síly policejních nestačily, jednak jejich vojenští kolegové přeci jen lépe znají povahu daného materiálu. Proti tomu žádná, to je vlastně ukázková situace, kdy je armáda aktivována v rámci Integrovaného záchranného systému a pomáhá jeho složkám.

Co už ale naprosto vybočilo – a dnes se ukazuje, že otevřelo Pandořinu skříňku možností zneužití armády – bylo masové nasazení vojáků kvůli střežení dané oblasti. Přestože početně je policie dvojnásobná. A vlastně by tuto práci nemusela dělat ani ona – tohle je džob pro soukromou bezpečnostní službu, logicky na útraty provozovatele areálu/pojišťovny/viníka (až se tedy konečně dopátrá).

municak_00
Vojáci AČR s páskami POLICIE suplují její práci ve Vrběticích

Většina veřejnosti byla bohužel doslova zblblá tím, že areál, který používali hlavní překupníci zbraní v ČR, spadal pod Vojenský technický ústav. Ale pozor – to je samostatná právní osoba (hospodařící na svůj účet), žádná součást armády. Úplně stejné, jako když hoří třeba Unipetrol. Ale problém je i v tom, že ona nemalá část veřejnosti vůbec, bohužel, žije v přeludu, že profesionální vojáci dělají to, co ti na základní vojenské službě – tzn., že buď něco cvičí, nebo se válejí v kasárnách a čekají, až vypukne válka.

Za tento mylný dojem může snad z části historická zkušenost – nejen s povinnou vojnou jako takovou (pro většinu chlapců promarněné a pronuděné dva roky, pak rok života), ale také s tím, jak armádu používaly komunistické vlády. Třeba jako výpomoc při žních nebo na stavbách a železnicích. A pomocné technické prapory známe díky Černým baronům všichni. Je nehorázné, že někdo, kdo si je těchto historických přešlapů plně vědom, je hodlá nyní opakovat s profesionální armádou.

Ministr obrany Stropnický udělal obrovskou chybu, když souhlasil s nasazením AČR ve Vrběticích. A tento ústupek ministrovi vnitra Chovancovi se mu vrací jako bumerang. Jistě, někdo by mohl namítnout, že nasazení armády při povodních je v pořádku (to vítají i sami vojáci), přičemž mezi ostrahou muničáku či hranic to zas tak velký rozdíl není. Každý normální člověk ale musí cítit, že to rozdíl prostě je. Z mnoha důvodů…

Tak například: Lidem nejde o život. Vojáci jsou deklasováni na sekuriťáky. Jejich schopnosti a dovednosti to nijak nerozvíjí. Takový typ úkolů přísluší jiné státní ozbrojené složce, jejíž síly nejsou zdaleka vyčerpány. Tyto úkoly lze také svěřit soukromé firmě, která je výrazně levnější… Ad. toto – nasazení profesionálního vojáka je opravdu velice drahé, a to nejen pro výši platu (ta je mimochodem vyšší než u policisty, natož sekuriťáka), ale také pro náklady, které jsou do vojáka v průběhu kariéry prostřednictvím kurzů a cvičení investovány (opravdu výrazně vyšší), takže prodražují každou hodinu jeho nasazení na plnění podřadného úkolu.

Úžasně trefné je ale toto vyjádření provozovatele FB skupiny Vše o ozbrojených silách Karla Kouta: „V poslední době stále někdo volá po našich vojácích na hranicích. Ale naši vojáci sloužící v Afghánistánu, Turecku, Balkánu, Sinaji, Mali a kdoví, kde všude, podle mého na hranici vlastně dávno jsou. Myslím, že to jde vidět i takhle, ne?“ Ano, přesně tak, ostatně podobně už dříve apeloval prezident Zeman, když připomněl, že v době španělské občanské války se říkalo: „U Madridu se bojuje i za Prahu.“ A opakovaně zmínil, že je lepší islámské teroristy likvidovat na jejich území, než čekat, až se odpálí v pražském metru.

To je to, co naše armáda dělá, od čeho ji máme. Pakliže tedy nemusí bojovat doma, což doufejme, nenastane – a i proto ji máme, aby odradila potenciální nepřátele (atomovky se také vyráběly, aby se nemuseli použít). Jistě, ta naše sama o sobě nikoli, ale tím, že je v NATO. A představte si, že by ve většině zemí NATO převládl sluníčkový názor, že armády nepotřebujeme. Jak dlouho si myslíte, že by existovalo Slovensko, Polsko, Maďarsko a Česko, kdyby neměly armády a nebyly členy aliance? Známý citát říká, že když nebudeme život svoji armádu, brzy budeme živit armádu cizí.

A co se týká imigrantů – opravdu máme nějaký problém s ostrahou hranic? Ten mají okrajové státy Schengenského prostoru. Ty uvnitř jim finančně přispívají, aby to zvládly. Nezvládají? Pak budiž, ještě si lze představit, že naši vojáci budou vysláni tam – ostatně v řadě misí na vynucení a udržení míru, jichž se AČR poslední čtvrtstoletí účastnila a účastní, jde de facto také o ochranu hranic, separaci znepřátelených skupin.

Ovšem, to bychom tedy museli imigranty definovat jako nepřátele. A tohle si musí ujasnit EU. Když to budou nepřátelé, tak je nutné přesměrovat vojáky všech zemí právě na ty hranice. A ti musí mít mandát nepřátele nevpustit (tím se vracíme k narážce Saši Vondry – jaké prostředky používají vojáci ke splnění rozkazu, víme). Je ale nesmyslným plýtváním postavit vojáky (ale i celníky, policisty) na hranice, aby migranty slovně přemlouvali, ať se zase otočí a jdou. Nebo aby jim po chvíli přetlačování stejně uvolnili cestu, jako se stalo na Balkáně.

Sahel
Cvičení Sahel - kdo se to valí přes závoru a co s ním vojáci udělají? (zdroj ARMY.CZ)

Je tragikomické, že se vůbec naše policie snaží nějaké imigranty pouze přecházející naše území odchytit. Jako třeba dnes, opravdu jen desítky metrů od Německa. Toho papírování, lékařských prohlídek, pak ubytování, stravování – a za pár týdnů či měsíců budou tihle lidé vyšoupnuti před bránu, aby došli na nejbližší vlak a vrátili se třeba do Maďarska. Což neudělají, za dva dny budou v Německu, někteří za tři dny ve francouzském Calais…

Ale ještě jednou zopakujme, že armáda má své místo na hranicích, pokud imigranty prohlásíme za nepřátele. To, čeho se dnes většina z nás bojí, je představa, že Evropa bude lákat a přijímat osoby s nekompatibilní kulturou a nepřátelským postojem vůči našincům tak dlouho, až rozpoutají válku za nastolení svého systému na našem území. Teprve pak bude na řadě armáda, což je ale s otazníkem, protože už může být většinově také muslimská. Nechť politici otevřou tuto otázku, namísto populistických a především zcela zcestných návrhů na vysílání vojáků k ostraze hranic.

Pod čarou:

Je to stejně žalostné jako ten Orbánův plot, který imigranti bez jakýchkoli obtíží zvednou a podlezou. Všichni víme, jak má vypadat hraniční plot - z dob železné opony, ale také z dnešní reality mezi USA a Mexikem a Izraelci a Palestinci. Z vnějšku Schengenského prostoru se měl takový bytelný plot obnovit. Hlídkovala by u něj Evropská pohraniční stráž. Když by chtěl někdo žádat o azyl, tak v zastupitelských kancelářích v uprchlických táborech na hranicích válčících států. Ty úspěšné, skutečné uprchlíky, bychom pak mohli do Evropy bezpečně přepravit. Zdá se to prosté, ale dnešní politici na to nemají koule.

plot
Jak má vypadat plot (zdroj: FREEREPUBLIC.COM)

cvičení Sahel

Komentáře

hubert

20. 09. 2015

Paní Pašková, armáda má širší uplatnění v zemi než jen ochranu před napadením zvnějšku, což je zakotveno i v zákoně o Policii ČR, kde se v paragrafu 22, odst. 1 mimo jiné píše: "Pokud síly a prostředky policie nebudou dostatečné k zajištění vnitřního pořádku a bezpečnosti, může vláda České republiky povolat k plnění úkolů policie vojáky v činné službě a příslušníky Vězeňské služby České republiky nebo Celní správy České republiky. Vojáky a příslušníky lze povolat na nezbytnou dobu." Pak už záleží na rozhodnutí vlády kdy toto ustanovení využije. Já osobně nevidím důvod proč by armáda nemohla Policii pomoci třeba se střežením areálu ve Vrběticích za situace, kdy v ČR není válka a Policie nemá k dispozici dostatek příslušníků. Pokud vojáci nejsou někde na zahraniční misi nebo na cvičení, mohou plnit i jiné úkoly, pokud si to situace vyžádá. Což je ve výše zmíněném paragrafu a příslušném odstavci zakotveno a pokud se bezpečnostní situace v zemi zhorší natolik, že to Policie nebude schopna zvládat, je nasazení armády logickým krokem - jak už napsal p. Martinius. Ostatně v Německu či Rakousku už kvůli velkému přílivu imigrantů vojáci také pomáhají při ostraze hranic a asi nikomu na tom nepřijde nic divného. Naopak za scestné názory považuji ty Vaše, pramenící z toho, že nemáte žádnou zodpovědnost za nic. Doporučoval bych Vám si dopředu lépe promyslet než se rozhodnete něco napsat. Pokud jde o plot v Maďarsku, tak svou roli plní vcelku dobře (mám pochopitelně na mysli ten cca čtyři metry vysoký - nikoliv to pletivo), protože počet imigrantů na srbsko - maďarské hranici po jeho dokončení dost razantně poklesl. Že se části z nich podařilo jej i tak překonat, tak s tím se počítá, protože nic není stoprocentní. Nicméně všechno se vyvíjí a věřím, že nedostatky podaří postupem času odstranit a rozšířit jej i na hranici s Chorvatskem a případně i Rumunskem.

Upseeri

03. 09. 2015

Ale no tak. Nikdo nesnižuje účel misí v zahraničí, ale je potřeba si říct, že ta většina, která na misi není, by pomoci mohla. Jestli jste si všimli, tak cizinecká policie prošla jistou restrukturalizací a nyní standardně slouží 2 - 3 policisté na 2-3 okresy. V tuto chvíli se dění na okresech nehlídá nijak, protože všichni musí makat na imigrantech. Už 3 měsíce zkoušíme uplatňovat evropské právo, které nefunguje, už 3 měsíce skoro všichni z ciziny mají odděláno cca 300 hodin měsíčně. "Normální" policie pomáhá, ale i oni mají své úkoly. Takže kdyby byla naše AČR tak hodná a půjčila 100 vojáků třeba k eskortám, tak bychom byli fakt rádi.

Martinius

02. 09. 2015

Dobrý den. Paní Pašková dovoluji si vám trochu oponovat. Hlavní úkoly Armády ČR - bránit Českou republiku proti vnějšímu napadení - podílet se na obraně aliance - podílet se na eliminaci nevojenských ohroženích - podílet se na mírových operacích, záchranných a humanitárních akcích Jedním z úkolů je podílet se na eliminaci nevojenských ohrožení. Mezi toto spadá pomoc při živelných katastrofách a jakákoliv další činnost spojená s bezpečnostní situaci. Mezi tyto činnosti také spadá výpomoc dalším bezpečnostním sborům a to dokonce i při hlídkování ve městech společně s hlídkama PČR, když si to vyžaduje zvýšené nebezpečí narušování veřejného pořádku. Ostraha hranic je pak jeden z tradičních úkolů armády a to už od vzniku naší republiky. Takže se domnívám, že nemáte pravdu a naopak si myslím, že nasazení armády při zvýšeném narušování hranic naší země, je jen logickým krokem.

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací