O nás: Na bezpečnosti nám záležíO nás: Na bezpečnosti nám záleží Podporujeme naše válečné veterányPodporujeme naše válečné veterány Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!

Rozhovor s T. Petráčkem: na FB 1263 sledujících, na YT přes 4000 videí a 45501 odběratelů.

 26. 09. 2016      7 komentářů

Tomáš Petráček je spoluzakladatel varietního herního kanálu Tartarus Cast, který slouží jako ludologický (ludologie je nauka o hrách a o hraní) a kritický YouTube kanál v herním průmyslu. Současně je Tomáš vášnivým střelcem a propagátorem texaské zbraňové legislativy. Takže jsem mu přirozeně pokládala otázky ke gamesám, zbraním, taktice atd…

Já jsem Vás zaregistrovala díky videu „Nyní Budu Krátce nad Dvacet Minut Mluvit o Zbraních a Zákonech“.  Znamená to, že nestřílíte jen v gamesách, ale  také doopravdy? Věnujete se třeba i airsoftu a podobným zálibám?

Ano, jsem aktivním střelcem již nějakých 18 let a nemyslím to ve smyslu statického plivání na terč z palpostu, ale plně dynamické střelecké schopnosti. Airsoftu jsem se nějaký čas věnoval jako recenzent pro Bohemia Air Soft pomocí videí, ale neustále jsme naráželi na diferenci Airsoft vs. realita, protože náš přístup ke zbraním byl příliš „ostrý“, než aby vyhovoval airsftovému trhu. Samotný airsoft jsem již několik dlouhých let nehrál, ale co se zbraní týče, jsem vokálním proponentem švýcarsko-texaské legislativy.

Proč upřednostňujete a propagujete právě švýcarskou a texaskou legislativu?

Švýcarsko a stát Texas jsou nejliberálnější země z pohledu zbraňových zákonů a já se zastávám spousty výnosů z jejich legislativ. Například způsobu nákupu zbraní, použití zbraní v sebeobraně, minimálnímu omezení druhů zbraní a neomezení příslušenství zbraní.

Řekl jste, že jste aktivním střelcem 18 let, ale vypadáte mladší než já. Ve zmíněném videu zase říkáte, že nemáte zbrojní průkaz. Takže jak se tomu koníčku věmujete?

Ke zbraním mě přivedl strýc, který mi předvedl svou kolekci zbraní a naučil mě s nimi zacházet, už když mi bylo sedm let. A ano, ZP momentálně nevlastním, kvůli nedostatku času a učení se tolika zbytečných otázek a nejisté budoucnosti legislativy v ČR. Díky Aktivním zálohám a spřáteleným instruktorům a vojákům mám permanentní přístup k různému arzenálu.

PolenarPolenar Tactical na IWA 2016

Nejste ovšem jen vynikající střelec, ale také pařič PC her. Přehrávala jsem si nějaké akce Tartarus Cast z ArmA a naprosto mě odzbrojila ta týmová profesionalita. Trénujete s vojáky?

Ke hraní jsem se pro změnu dostal díky otci v mých třech letech, a sice díky jeho působení ve společnosti TESLA. Přinesl domů na dnešní poměry primitivní stroj a díky tomu, že jsem tak v raném věku uměl číst, jako hobby mi to zůstalo. Možná jsem asi nejlepší příklad toho, že hry nedělají z dětí krvelačné bestie.

ArmA akce hrajeme s mnou založenou skupinou Task Force Roddenberry (pojmenováno po zakladateli Star Treku) a jsou to většinou nadšenci, ale pár sloužících vojáků se také najde. S vojáky trénuji spíše face-to-face v reálu.

Podle záznamu hry, který jsem viděla, se to jevilo jako perfektní způsob nácviku taktiky. Současně mám ale neodbytný pocit, že hodně lidí paří hry bez přemýšlení a jejich případnému reálnému střeleckému umění to nemůže nic dát. Jaké jsou Vaše zkušenosti?

Také bych se spíše domníval, že jim to nic moc nemůže dát. Dosud neexistuje hra a technologie, co by perfektně simulovala chování zbraní v rukou. Nepocítíte kopnutí do ramene, šleh plynů do obličeje, přetlak od hlavně. Stejně tak se určitě nenaučíte manipulovat se zbraněmi. Spousta military her se sice snaží zbraně animovat reálně, ale často přehlížejí spousta detailů až na škodu. Když jsme například byli navštívit US konvoj v Praze před rokem, tak nějaké „Call of Duty dítko“ chtělo natáhnout zajištěnou M4 a vojáci se chytali za hlavu stejně. Taktika je věc jiná, ta v omezeném množství vskutku cvičit jde.

Takže byste lidem, kteří se chtějí učit taktice, doporučil také hrát? A pokud, tak jaké konkrétní hry?

Pokud se člověk chce učit taktice a nemá možnost být drilován skutečnými profesionály, tak v herním průmyslu se určitě najde spousta způsobů, jak se naučit nějaké základy a postupy. Za předpokladu, že máte otevřenou mysl a dokážete chápat omezené možnosti her.

Pokud se chce člověk naučit něco z taktiky kombinovaných sil, pak série ArmA od českých Bohemia Interactive je bezkonkurenční. Díky tomu také vzniklo VBS, což je mnohem komplexnější ArmA přímo určená pro výcviky vojáků a používá se i u nás. To si sice civilista nepořídí, ale ArmA ve své podstatě stačí. I když nesimuluje reálné jízdní vlastnosti, letové modely, nebo skutečné chování nepřítele, tak když najdete skupinu lidí se silnými počítači a pořádným serverem, tak není problém simulovat operace ve stovkách hráčů. A všechno do sebe zapadá. Pěchota, speciály, obrněnci, letectvo a omezeně i lodě. Díky obrovské komunitě, která hru neustále modifikuje, má hra nekončící přísun nového obsahu. Ale rozhodně bych nedoporučil ArmA sérii jako jediný prostředek nabízející možné naučení se taktice a strategii.

Musím zmínit staré série SWAT a staré Rainbow Six od Toma Clancyho. Tam se člověk opravdu naučí o nebezpečnosti a metodice CQB proti různým hrozbám. Na cestě je i velmi inovativní virtuální simulace Onward!, kde sám hráč musí používat k pohybu své tělo a ručně manipulovat se zbraní. To je ale zatím nedokončený projekt a naráží na spoustu výzev.

Kompetentních her, které obsahují použitelné taktické myšlení, je spousta. Bohužel jsou zastíněny mainstreamovými tituly, které kompletně postrádají nějaké taktické myšlení jako v sérii Call of Duty nebo Battlefield. Tam by se „taktické“ myšlení dalo srovnat s taktikou fotbalového zápasu.

A k jakým herním skupinám se přidat?

Co se skupin týče, tak to je čistě na lidech. Světoznámá ArmA 2/3 skupina Shack Tacktical už má skoro tisíc členů a každý týden několikrát po večerech hrají vlastní scénáře jako simulaci konfliktů. Věkové rozhraní mají od 18ti let a požadují základní kompetenci. Hrají tam jak civilisté, tak sloužící. Sám zakladatel skupiny, Andrew Dslyecxi Gluck, je bývalý člen USMC.

A samozřejmě je tu mnou založená skupina Task Force Roddenberry (TFR) pro ArmA 3 a Squad a na místní poměry je to místní verze Shacku. Ale děláme věci po svém a hraje se klidně třikrát a vícekrát týdně. Sám však kvůli práci stíhám tak jednu hru za týden.

Zmínil jste profesionální verzi ArmA – VBS. Měl jste možnost si ji zahrát, a jak se od hry pro civilní trh liší?

Ano, měl jsem možnost si verzi VBS vyzkoušet na veletrzích jako IWA nebo Future Soldier/Forces a stejně tak je veřejně dostupná mutace s British Armed Forces a USMC. Samotné VBS, zejména současná verze, je nesmírně komplexnější oproti ArmA sérii, která je určená pro běžný prodej.

A vrátím se ještě ke skupinám – někteří mí přátele mají pocit, že jsou už poněkud odrostlejším a náctiletým či dvacátníkům by při paření her nestačili. Mají vůbec šanci přidat se do nějaké dobré herní skupiny?

Co se týče strachu z přijetí do skupin, jako je třeba TFR, tak nevěřím, že by se stalo, aby se méně zdatný hráč stal terčem posměchu nebo se snad dočkal nějaké segregace. V TFR máme třicátníky a čtyřicátníky a nikoho nezajímá jejich životní příběh a kolik tisíc hodin mají nahráno. TFR je otevřeno pro zájemce, kteří aspoň vědí, do čeho jdou, a tak to vždy fungovalo. Hlouposti se řeší mezi mladšími. A jelikož máme několik jedinců, kteří se věnují opravdu základním výcvikům hry a našich metod, tak i nováčci se zakrátko dostanou na standardní úroveň.

Vy sám jste si sice zbrojní průkaz nepořídil a věnujete se střelbě, nikoli vlastnictví zbraní, ovšem poslední měsíce od ohlášení plánů EU na zpřísnění legislativy, opravdu masově přibývá zájemců o zbrojní průkaz. Nakupují pak zbraně zbrkle, co byste jim doporučil?

Nerad maluji čerta na zeď, ČR je jedna ze zemí, která současnou situaci s migrací a bezpečností zvládá lépe. Nicméně, kdybych měl sestavit nějaký výběr pro nováčka ve světě zbraní, tak je to celkem jednoduché. Zbraň pro blbce, myšleno, na které není, co zkazit, je Glock. Série 17, 19 i klidně 26. Na té zbrani se člověk nemusí nic učit. Žádná palcová pojistka, vypouštěč kladívka, extra ovládací prvky, nic. Spousta lidí by určitě doporučila ČZ-ty, ale já jsem na jejich pistole alergický kvůli vedení závěru rámem.

Po pořízení pistole samozřejmě pořídit rozumné množství střeliva a alespoň dva zásobníky a čistící sadu. Pak už pravidelně navštěvovat střelnici. Pokud možno dynamickou a cvičit se. Pokud je člověk při penězích, tak rozhodně doporučuji placené kurzy od Lumíra ze SOGu, nebo Hard Task. To se nikdy neztratí. A rozhodně by to nemělo končit pistolí. Pro „home defense“ scénáře je vhodných mnoho karabin, brokovnic a opakovaček. To už bych nechal, ať si zájemce vyzkouší. Já jsem zastánce AR platformy a v tom rozhodně nejsem sám.

Akorát člověk musí vědět, že u nás ta obrana domova je problematická, protože v ČR zrovna nemáme ústavní právo bránit majetek smrtící silou.

Larry Laskys Navy SEALem Larry Laskym, zakladatelem lubrikace pro zbraně FROGLUBE

Narazil jste na zásadní věc – člověk musí mít nejen finance na zbraň, ale také střelivo a pravidelné návštěvy střelnice, nejlépe i kurzů dynamické střelby. Jaká je Vaše zkušenost a doporučení, v jaké kvantitě i kvalitě to trénovat?

Tady jeto celkem jednoduché: Čím více, tím lépe. Samozřejmě nejde o 24/7 operátorskou mentalitu, ale když se člověk ozbrojí, tak nemůže usnout na vavřínech. Měl by neustále procvičovat základní bezpečnosti, manipulaci, udržovat zbraně v modelovém stavu. Když je člověk součástí komunity s touto mentalitou, tak mu to nepřijde, ale ono to každý týden nějak praktikujeme, aniž bychom o tom přemýšleli. Zkrátka, když něco dělat, tak pořádně. A je tu dost lidu, co nováčkům rádo pomůže.

Tomáš Petráček Tartarus Cast

Komentáře

Dennisidock

01. 06. 2019

Силовое электрооборудование 10-04ква, КТП КОМПЛЕКТНЫЕ ТРАНСФОРМАТОРНЫЕ ПОДСТАНЦИИ москва, Производство ктп москва и многое другое Вы найдете на нашем специализированном сайте: http://sviloguzov.ru/ - Вам сюда!

Macek

02. 10. 2016

Paní ( slečno ) Pašková..rozhovor s tímto člověkem je plivnutím do obličeje všem seriozním čtenářům tohoto webu..Nehodlám se vyjadřovat k osobě pana Petráčka jako ke člověku, protože člověk tak plný arogance a domýšlivosti mi za to nestojí. Ani nehodlám komentovat jeho rádoby tvorbu v oblasti PC her, protože on si negativní reklamu mezi rozumnými dělá naprosto sám..ale co mne hodně naštvalo, jak můžete umístit na tento web rozhovor s člověkem, který ani neumí pořádně manipulovat se zbraní a pořádně provést její kontrolu. Ono v tomto videu umístěném přímo na FB stránkách varietního kanálu : https://www.facebook.com/TartarusCast/videos/1190580184326081/ v čase 0:50 je to krásně vidět.. Je mi jasné že jeho 10ti letí fanouškové si toho zjevně nevšimli, ale nezkontrolovat si komoru, je podle mne hrubé porušení bezpečnosti..navíc, když si to pořádně poslechnete, " pan " 18let aktivní střelec jasně prohlásil.. " je čistá ". Já být majitelem toho krásného kousku, tak mu za tu manipulaci se závěrem asi přelámu hnáty..Věřím, že tento článek, byl jak se říká šlápnutím vedle a tento pán se již zde neobjeví.. Děkuji a do budoucna přeji hodně spokojených návštěvníků a čtenářů..

Ervin

29. 09. 2016

Výborný rozhovor. Hodně mě to zasáhlo. Obzvlášť ta část o hrách a airsoftu a střílení a taktice. Pan Petráček určitě nejlepší příslušník speciálních jednotek na světě. O tom není pochyb. Myslím si,že od teď psát o někom nebo něčem jiném, je pouhé plýtvání písmeny. Ještě jednou děkuji Autorce s velkým A.

Kurwa Fix

29. 09. 2016

Dobrý den, pane Quietman za prvé nechápu tento text: .Myslím že člověk, co v armádě sloužil si myslím že by se do toho distancovat měl protože tomu rozumí nejvíc. Já také sloužil vlasti a byl jsem v pasti a netvrdím, že jsem sestavil atomovou bombu na zahradě a T-34 byl můj návrh a sám jsem ho i postavil a zajezdil. Znamená to že vy jste sloužil nebo Petráček. Pokud myslíte Petráčka tak bohužel nevím, jak může sloužit v armádě člověk co je barvoslepý. Když i za ekzém mezi prsty se dávala modrá knížka. Ale mohu se mýlit a doba pokročila natolik, že už i člověk s oční vadou dostane zbraň do rukou. Ale je zajímavé, že říkáte o tom, jak dlouho sledujete TARC ale asi nedáváte moc pozor. V jednom videu tvrdil, že byl v armádě, v druhém že je jen v zálohách a ve třetím že tam není a je jen fanoušek vojenství. Zajímavý posun v jeho životě nemyslíte? V jednom videu tvrdil že umí ovládat tank, protože byl v Lešanech a dokonce umí i střílet s tanku po návštěvě muzea. Lešany asi nikdo jiný nenavštěvuje jen on? Tvrdí to někdo jiný ne i když jsou tací, co v Lešanech tank mohli okusit. Já jsem sledoval jejich produkci také řadu let. Ale tvrzení že on ukazuje jaká hra je (dobrá nebo ne) je trochu špatné tvrzení. To nemáte vlastní úsudek nebo jiný zdroj informací. Když jsme u toho existuje časopis Score který vycházel i když pan Petráček ještě tahal kačera. To že sledují jeho kanál lidé s věkem cca od 10 let je bohužel fakt a ten si ověřte na jeho FB a porovnejte foto jeho přátel kteří tam píšou ty chytré věci co se zrovna učí za ZŠ. Jeho chování a soustavné urážení lidí je chování zamindrákovaného jedince. Jeho praxe v PC hrách je také sporná a někdy hodně úsměvná. Špatná hra jak tvrdíte se dá také hrát a je na to hodně důkazů. Pokud vás daná hra baví tak prominete i mnoho chyb. Dále jsou to jen hry a je to jen na zábavu ale on si vybudoval kariéru na HEJTU to umí každý. V každé hospodě je tzv. kritiků a hejtrů plná místnost.

prudič obecný

28. 09. 2016

Solidní peklo.. :D Článek o člověku (pardón - aktivním střelci :D ), kterej o sobě tvrdí jakej "má talent", přičemž střílí softkou na "zas*anej vlak na šesti", libuje si v amerikanismech, aniž by se naučil základní výslovnost, všecko je pro něj "dynamické" i když nemá tušení, kdy to slovo dává smysl. Petráček je ikona - ale bráno v žebříčku odspodu.

Quietman

28. 09. 2016

Takže Mikino, možná to co tu píšeš je jen tvůj názor, ale teď uslyšíš to co si myslím já. 1. Divní jsme všichni, protože na této planetě není normální nikdo. 2.Myslím že člověk, co v armádě sloužil si myslím že by se do toho distancovat měl protože tomu rozumí nejvíc. 3.Někdy nesmysly mluví ale ty jsi určitě taky řekl spoustu nesmyslů. Tak ticho 4.V dnešní době by měl mít zbraně každý, protože migranti jsou nevyspytatelní a nebezpeční. 5. Autorka dělá svoji práci 6. Tomáše určitě berou děti do 13 let: Větší blbost jsem neslyšel. 7. By mě zajímalo, jak dlouho TARC sleduješ když už tady tak negativně komentuješ. 8: Možná je Tomáš dost protivný, ale já jsem rád že se tady v Česku někdo snaží o to abychom nekupovali Špatné hry. 9: Sleduju TARC už od roku 2011 ještě za dob BGC. Nenadržuju Tomášovi a nebráním ho ale i tak než někdo o někom řekne že je divný by se měl zamyslet sám nad sebou jestli není divný spíš on. Toto jemůj názor na tvůj komentář.

Mikina

27. 09. 2016

Naprosto nechápu, jak se mohl tento rozhovor dostat sem na ozbrojené složky. To autorka musela být hodně zoufalá že udělala rozhovor s takovým divnočlověkem jako je Petráček. Je to člověk co furt plácá nesmysly, nemluvě o tom že porušuje zákony a vůbec dané problematice nerozumí, a střelecká komunita i lidi z ozbrojených složek se musí distancovat od takového člověka. nechápu jak můžete zveřejnit článek kde je napsáno: jsem aktivním střelcem 18 let, ale zbrojní průkaz nemám, ale zato hraju airsoft a počítačové hry..... to je jako říct že jsem aktivní řidič 18 let, ale nemám řidičák, zato jezdím od malička motokáry a hraju závodní hry a GTA........ ten člověk je prostě ostuda pro všechny ozbrojené složky, střelce i airsofťáky, vážně ho berou snad jenom děti do 13ti let.

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací