Běh osvobození 2021 pomohl veteránům v Česku i na Slovensku
Druhého virtuálního Běhu osvobození se zúčastnilo 1969 běžců z Česka i Slovenska. Díky nim putuje na pomoc veteránům celkem 112652 korun. Všichni běžci dohromady naběhali 48657 km a mnozí z nich splnili i výzvu položit cestou květinu u vojenského památníku.
Výtěžek běhu se dělí mezi Spolek VLČÍ MÁKY, který obdrží 89070 Kč, a dalších 907 eur získala Vojenská podporná nadácia, která se letos zapojila poprvé za slovenskou stranu. „Peníze rozdělíme mezi více klientů, stejně jako před rokem primárně na doplatky za rehabilitace,“ upřesňuje předsedkyně „Máků“ Miroslava Pašková. Podobně s ním naloží i Vojenská podporná nadácia.
Mnoho účastníků při registraci zapsalo i své osobní motivace, pořadatelé se v jejich neformálním vyhodnocení shodli, že nejsilnější jsou tyto tři: „Díky osvobození se můj dědeček vrátil z koncentračního tábora,“ „Za svobodu, vlast a národ… ať i děti chápou historii“ a „Rodičia ma učia, že si mám vážiť l´udí, ktorí bojovali.“
Asi nejčastějším vzkazem pak bylo „Chci podpořit veterány,“ nebo „Chci spojit příjemné s užitečným.“ A přesně o tom Běh osvobození je. S jeho virtuální podobou, kdy každý běžec volí čas a trasu, přišel spolek Rozběháme Česko na počátku pandemie v roce 2020 a Běh osvobození byl teprve druhým takto koncipovaným podnikem. Přestože se před rokem rodil na poslední chvíli, vynesl tehdy přes 125000 korun.
V roce 2022 se snad podaří i hromadné starty
Za uplynulý rok realizovalo Rozběháme Česko (a teď už i Rozběháme Slovensko) pětadvacet charitativních běhů (viz), další se konají nebo jsou naplánovány. Úspěšný koncept převzaly i další organizace, a právě to jej poněkud oslabuje, protože výzvou k pomoci prostřednictvím nějakého běhu je veřejnost bombardována z různých stran skoro každý týden.
„Jsme rádi, že se koncept ujal, ale už se těšíme na návrat k hromadným startům naživo. Virtuální podobu charitativních běhů chceme rozhodně zachovat. Plánujeme další podobné akce buď celé virtuální, ale i jako doplněk živým akcím,“ sděluje za pořadatele Zdenka Kamišová.
Za rok by pořadatelé rádi realizovali hromadné starty Běhu osvobození v Praze, Plzni, Brně, Ostravě a na Slovensku minimálně v Bratislavě, další pak podle možností takzvaných ambasadorů, což jsou lokální běžečtí nadšenci (ostatně, mohou se ozývat Spolku VLČÍ MÁKY nebo Vojenské podporné nadácii).
Slovensko se zapojilo na poslední chvíli, přesto zabodovalo
Slovensko, které se letos zapojilo poprvé, reprezentovalo 380 běžců, většinou vojáků. Veterán Pavol Blažek, bývalý mistr Evropy v chůzi a ještě donedávna zaměstnanec VŠC Dukla, zvládl ve svých 62 letech 101 kilometrů (obsadil osmé místo). Jeho trasa vedla přes nespočet památníků, vojenský hřbitov nebo Muzeum Slovenského národního povstání.
Podobně Pavol Vitko, šéfredaktor slovenského armádního časopisu OBRANA vytyčil atraktivní, přitom jen 5 km dlouhý okruh, v Bratislavě, během něhož se poklonil u šesti památníků, které obsáhly památku československých vojáků na východní i západní frontě, význačných generálů i účastníků povstání.
Výzva položení květin zůstane a dál se rozšíří
„Letos jsme účastníky žádali, aby cesty plánovali přes vojenské památníky, dali si tam oddechový čas, vzdali hold a pokud mohou, položili i květinu,“ připomíná další smysl běhu Mirka Pašková. Generál Petr Pavel tuto výzvu trefně komentoval: „Je to důstojná alternativa k objíždění památníků Nočními vlky,“ čímž narážel na kontroverzní ruský nacionalistický motorkářský klub, který každoročně podniká své výpravy u příležitosti výročí konce druhé světové války.
Předsedkyně Spolku VLČÍ MÁKY ještě dodává: „Vzpomínku si zaslouží všechny oběti válek, jak ji dokážeme projevit, odráží naši morálku. Zjistili jsme, že na některých místech lidé pokládali také symbolické malované kamínky, což je teď velmi populární hnutí, a že se objevily na hrobech padlých bylo moc milé.“ (Pozn. Viz FB Kamínky).
Vítězi jsou všichni, ale známe i nejzdatnější
Organizační tým Rozběháme Česko dala letošnímu Běhu osvobození do vínku značně smělý cíl – aby všichni účastníci v součtu naběhali symbolických 127 876 km, které se ve čtverečních jednotkách rovnají tehdejší rozloze osvobozeného území. To se během pěti vyčleněných dnů sice nepovedlo, i tak ale souhrnný výsledek 48.657 km stojí za uznání.
Nejvýkonnější běžkyní se stala Michaela Zátureczká z Akadémie ozbrojených síl v Liptovském Mikuláši se 122 kilometry, vítězným běžcem je Martin Škrlant s 210 km. V kategorii chůze zvítězila Jana Huclová se 123 km. Na kole bodoval Petr Švanda s nájezdem 389 km. Činili se i junioři do 17 let – Lukáš Kocourek naběhal 91 km.
V běžeckých čtyřčlenných týmech zvítězila Vrcholová četa s 350 kilometry, na druhém místě se umístila Aktivní záloha Ostrava s 322 km. Rodina se dvěma dětmi s nickem Wosečáci dosáhla 201 km. Běžeckým dvojicím dominovala Never give-up s 300 km v patách, v pohodnických dvojicích pak UHxBA s 275 km. Nejúspěšnější dvojicí, resp. trojicí běžící i s pejskem, je Canicross Plzeň s náběhem 76 km.
Účastnily se mnozí zástupci bezpečnostních složek a armády, například Sportovní klub policie, Klub vojenských výsadkárov, vojáci ze slovenského CIMIC-PSYOPS rozběhali i tři americké kolegy.
A samozřejmě patří velký díky mnoha stům civilních běžců a běžkyň, kteří právě dokládají, že vzpomínka na padlé a pomoc současným veteránům nejsou veřejnosti lhostejné.