O nás: Na bezpečnosti nám záležíO nás: Na bezpečnosti nám záleží Podporujeme naše válečné veterányPodporujeme naše válečné veterány Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!Výzva 2015: Drony – dobrý sluha, ale zlý pán!

Recenze knižní novinky NO HERO od Marka Owena, autora bestselleru Nelehký den.

 26. 05. 2016      0 komentářů

Knížek o SEAL existuje dost. Tahle však vybočuje – je zcela přirozená, pokorná, představující myšlenkové pochody, formativní zážitky, dokonce strachy a obavy jednoho z nejlepších bojovníků světa. Kdyby Pavel Stehlík sloužil v SEAL místo AČR, napsal by to přesně takhle - komu se líbí Do Temnoty, bude spokojen i s No Hero, tedy Nejsem hrdina.

Mark Owen se proslavil svou prvotinou Nelehký den, která pojednává o zabití Bin Ládina. Už tehdy trochu přiblížil výcvik „Tuleňů“ a průběh jejich misí v Iráku a Afghánistánu. Ve své druhé knize v tom pokračuje, a to velice promyšleně. Čtete jedním dechem (211 stran je otázkou pár dnů), současně vám ale v hlavě utkví spousta podnětů, které se vám i týdny po přečtení vybavují a inspirují vás.

V knížce No Hero si nějaké sobě blízké téma najde rozhodně každý military fanoušek, ať se zajímá o výcvik, výstroj a taktiku, nebo naopak o soukromý život elitních vojáků, či dokonce jejich posttraumatický stres. Takto napsáno to asi působí, že Owenův text je pelmel, ale ve skutečnosti drží báječně pohromadě a zcela systematicky vybraná témata rozvíjí.

Jako by text kombinoval memoáry a učebnici. Owen se nebojí přiznat slabosti a pochybení, protože jenom reflexe vlastních chyb je zárukou, že je nebudete opakovat. Ostatně celá jedna kapitola se věnuje debrífům a AAR (After Action Report). Jiné kapitoly rozvíjejí, jak lze čelit vlastnímu strachu („svět tří pevných bodů“) a jak nebezpečně naše soustředění naruší, když podlehneme tomu, co stejně nemůžeme ovlivnit.

Ještě lepší představu si učiníte, když vám vyjmenuji podtituly kapitol: cíl, odhodlání, strach, stres, nastavení mysli, důvěra, komunikace, vztahy, zodpovědnost, nepohodlí, vývoj, škatulkování. Do značné míry je tedy No Hero představením psychologické průpravy a osobnostního růstu příslušníků SEAL.

A na líčení konkrétních tréninkových metod a bojových misí (i zpackaných), na něž Owen vzpomíná, sledujete praktickou aplikaci zásad a postupů, které jsou docela podobné těm z manažerských a motivačních příruček, na rozdíl od nich však plně funkční, ověřené bojem, kde jde o život. Kdo má rád vojenství, vstřebá skrze dobrodružné čtení No Hero opravdu podnětné informace a zkušenosti někoho, kdo to má v hlavě velice dobře srovnané.

Přitom ani na chvíli nemáte pocit, že vás Owen poučuje. Poněkud nepřirozeně působí až epilog, v němž se autor jakoby omlouvá (především kolegům), že píše o niterních záležitostech jejich individuální i týmové duše. Samozřejmě se nemá zač omlouvat, je naopak skvělé, že čtenář si napříště nebude elitních vojáků vážit pro jejich svaly, nýbrž mysl (a to by měli ocenit i jeho kolegové).

Poznámka: Knihu jsem jako obvykle pořídila v Knižním klubu, který ji také před měsícem vydal, v nabídce je za příznivých 261 Kč (resp. pro členy klubu levněji).

nohero

seal team buds

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací