Při tomhle brutálním vedru nelze nemyslet na ty, kdo jej musí snášet ve službě „v plné polní“…

 07. 08. 2015      kategorie: Obranné akvizice - výstroj, výzbroj, technika    

Asi se teď předně každý staráme o to, jak si sami ulevit – co nejvolnějším oblečením, lednicí plnou osvěžujících nápojů, větráky puštěnými naplno atd. Jenže to není samozřejmost pro každého, a tak jsme si v redakci začali vyměňovat postřehy týkající se snášení veder těmi, kdo prostě musí… no a pokusíme se v dalších řádcích upozornit na pár věcí…

Prokleté uniformy – kraťasy máme, ale nosit se nesmí

Začneme třeba armádou. Existují krátké kalhoty vzor 95, ale je to hodně dávno, kdy byly k vidění na někom v misi. Normálně se nosit nesmějí, vojáci si mohou ulevit jen sundáním blůzy. Ale pozor – v tom případě musí mít nasazen baret nebo čepici, na nichž je kovový znak a především hodnost. V tomhle směru můžeme závidět třeba slovenským ozbrojeným silám, které si pořídily i trika s velcro panely pro umístění jmenovky a hodnosti. Nebo Polákům, kteří mají ve výbavě maskáčové košile s krátkým rukávem, kdežto u nás krátkorukávové košile existují jen ve variantě vycházkové uniformy, která se u bojových útvarů běžně nenosí.

To česká policie prošla v poslední době modernizací stejnokrojů, v jejímž rámci se zavedla i funkční trička. Otázkou samozřejmě je, nakolik jsou opravdu funkční, protože stížností na zaváděné materiály nebylo zrovna málo. Kdyby selhávala tato trika, pořád je standardem i košile s krátkým rukávem. Tedy za předpokladu, že nevyrážíte na hlídku v čerňácích a taktické vestě – předevčírem jsme v tomto úboru viděli řešit trojici policistů nějaké výtržníky v metru Vltavská, a to se člověk zapotí už jen při pohledu na ně.

Zákonné normy a bojeschopnost naší armády

Odbory, hygienici, inspektoři bezpečnosti práce – nu těžko říci, kdo z nich má tohle v gesci – každopádně už dříve zavedli předpis regulující teplotu na pracovišti. Takže například osoby sedící u stolu v kanceláři by neměly být vystaveny teplotám vyšším než 31 stupňů, resp. 24,5 stupně v prostoru s klimatizací, natož pak pracovníci s vyšší fyzickou aktivitou. Kdyby se na to důsledně dbalo, museli bychom všichni být už pár dní povinně doma. Škoda, protože ač zaměstnavatelům hrozí miliónová pokuta, tak dosud o kontrolorovi s teploměrem ani slechu – zřejmě tento typ státních úředníků je jediným druhem pracanta, který má teď právě volno.

Že se tato norma nicméně občas dodržuje, dokládá zkušenost asi dva roky zpátky (a bůhví, zda se nyní nezopakovala), kdy při podobných vedrech poslal Generální štáb AČR své osazenstvo skutečně už ve dvě hodiny odpoledne domů (pro zajímavost – ministerstvo své úředníky nikoli). Takže až se budete příště zapojovat do diskusí o bojeschopnosti naší armády, tak horko je rozhodně důležitý faktor. Samozřejmě není pochyb, že na běžných útvarech něco takového nehrozí, tam si to pěkně protrpí, ač by je zrovna neměl kdo řídit.

Vodu, vodu… aneb jak Češi stále teprve objevují Camelbak

Že je důležité při horku a námaze neustále po doušcích pít, a sice nejlépe čistou vodu, asi netřeba zdůrazňovat. Dneska se tzv. hydratation pack (či Camelbak podle nejznámějšího výrobce a stvořitele) stal neodmyslitelným doplňkem turistů a vytrvalostních sportovců, stejně jako vojáků. Jak se zrodil? Bylo to už více jak před čtvrt stoletím při cyklistickém závodu Hotter'N Hell 100 v Texasu - sám název vypovídá o podmínkách, které při závodu panují. Jistý Michael Eidson, z pomocného zdravotního personálu závodu, zkusil naplnit sáček pro fyziologický roztok vodou. A zasunul jej do podkolenky! Tu přidělal na kolo a přes rameno si natáhl hadičku, přichycenou svorkami. Produkt v dnešní podobě se začal prodávat asi v roce 1993.

Nu, je zajímavé, že u nás se uchytil až výrazně později a spíše díky povědomí o vojenském použití. A i v této sféře pořád mnoho lidí dává přednost čutorám – ostatně ty se v AČR fasují. A že byste viděli s touto výstrojní součástkou policisty? Je opravdu zvláštní, jak jde zavádění téhle – vlastně staré záležitosti – u nás pooomaaaaluuu. Jinak na webu www.camelbak.com/Military-Tactical/ si můžete spočítat, kolik při jaké teplotě a zátěži máte vypít, dočtete se tam vůbec spoustu zajímavých doporučení k hydrataci, také si tam ovšem můžete aktivovat doživotní záruku ke svému Camelbaku.

Uf, v tom horku se nedá myslet

To si asi ověřil už každý, takže se nemůžete divit, že tento článek tady ukončíme. Optimistickým zvoláním, že dříve či později se musí ochladit. A také zavést do výstroje to, co pomůže podobná parna snášet. Ale pozor, nenechte se dosavadním stavem rozčílit – v horku je prý člověk náchylnější k agresivitě. Takže v rámci zbytků sil vymýšlejte hlavně to, jak se zchladit.

 Autor: Redakce